Az MNB előzetes adatai szerint a nyár utolsó hónapjában 30,55 milliárd euró volt a nemzetközi tartalék szintje, ennél alacsonyabb utoljára 2009. októberében volt.
Az egy hónap alatt kimutatott 3,18 milliárdos csökkenés egyértelműen az IMF-előtörlesztéshez kapcsolódik. Mint ismert, a kormány augusztus közepén 2,15 milliárd euró értékben előtörlesztette a Gyurcsány-kormány idején 2008-ban felvett nemzetközi mentőcsomag még le nem járt IMF-részét. (Az EB része, 3,5 milliárd euró továbbra is megmaradt.) Ezt az MNB-nél vezetett folyószámláján lévő 3,2 milliárd euró betétből tudta megtenni. Értelemszerűen ez a betétkivonás az MNB eszközoldalán lévő nemzetközi tartalékokat is arányosan leapasztotta.
Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a kormány számláján mennyi pénz maradt, de nagy valószínűség szerint, helyes az az augusztusi kalkulációnk, hogy a kormány betétje ötéves mélypontra süllyedt.
Ahogy fentebb látható, a nemzetközi tartalékok csökkenése nagyobb volt, mint a kormány IMF-végtörlesztése. A kettő közötti szakadékot a jegybankos IMF-végtörlesztés hidalja át, hiszen augusztusban az MNB is visszafizette még meglévő valutalapi kötelezettségeit. Ez pedig 721 millió euróval apasztotta egyrészt a jegybank idegen forrásait, másrészt nemzetközi tartalékait.
Az MNB Növekedési Hitel Programjának (NHP) eddig kudarcos, de meghosszabbított harmadik pillére 0,1 milliárd euró értékben lehet "felelős" a tartalékok csökkenéséért egy augusztus közepi 30 hónapos kamatspred révén.
A jegybanki kommentár szerint a bank saját törlesztése kismértékben javítja majd az MNB katasztrofális kamateredményét. Arról eddig nem esett szó, hogy a kormányzati végtörlesztés milyen mértékben segíti a jegybankot hatalmas veszteségei mérséklésében, de az biztos, hogy Matolcsyék számára igen jól jött. A kormány betétjére ugyanis a jegybanki alapkamatot fizeti, míg a nemzetközi tartalékokon ennél jóval kisebb kamatbevételt tud realizálni. A kettő különbsége pedig duzzasztja a kamatveszteséget.
Az már más kérdés, hogy az idei kormányzati költségvetésből viszont kiesik a MNB-alapkamat és az IMF-hitel közötti kamatkülönbözet. Persze konszolidált államháztartási szinten (költségvetés+MNB eredmény) összességében - amíg piaci forrásokból a kormány fel nem tölti saját tartalékait - 3,5 milliárd forintnál valamivel magasabb kamatmegtakarítást eredményezett a lépés.
mfor.hu