3p

Miközben az egész világ - legalábbis a tőkepiaccal, makrogazdasággal foglalkozók vagy azzal bármiféleképpen kapcsolatba kerülők - azon lamentál, hogy akkor most lesz-e, vagy nem, és ha igen, akkor mekkora, és utána milyen lépésekben jön; ám valójában nem az a kérdés, hogy decemberben visszavesz-e a pénznyomtatás üteméből az amerikai jegybank.

A valódi kérdés az, hogy mekkora növekedés lesz 2014-15-ben, és mekkora inflációs nyomással jár ez?

Bevallom, hogy nincsenek jól felépített, szuperszámítógépeken futtatott makromodelljeim, így csak erősen leegyszerűsítő feltételezésekből indulok ki.

Az USA gazdasága 2010-13 között kb. éves átlagos 2,2-2,4%-os ütemben nőtt, úgy, hogy az időszak elején a pénzügyi közvetítőrendszer meglehetősen diszfunkcionális volt (ez nyilván negatív a növekedésre), illetve úgy, hogy a költségvetési hiányt átlagosan kb. éves 1,5%-os ütemben csökkentették (a költségvetési hiánycsökkentés= kevesebb állami költekezés és/vagy nagyobb adók = gyengébb gazdasági növekedés). Mivel a pénzügyi közvetítőrendszer immáron helyreállt és 2014-ben csak kb. 0,5%-nyi megszorítás várható, így számomra nehéz elképzelni, hogy 3% alatti növekedés legyen USA-ban, sőt inkább a 4% tűnik valószínűnek. Mivel a munkaerőpiac egyes szegmensekben már most is szűkül, így a komoly növekedés mellé várhatóan inflációs nyomás is fog párosulni.

Európában hasonló a helyzet, csak a pénzügyi közvetítőrendszer még diszfunkcionálisabb volt (és még most sem állt helyre), illetve kb. éves 1%-nyi megszorítás volt az EU átlagában. A növekedés a 4 év átlagában 0,8% volt. A megszorítások tovább folynak, de a bankrendszer jobb állapotban van, és az EU szétesésének veszélye is megszűnni látszik, s mindkettő támogatja a növekedést, így a korábbi éveknél magasabb, mondjuk 2% növekedésre számíthatunk. Ekkora növekedésből infláció nem nagyon lesz.

Tudom, hogy nem túl tudományos a megközelítés, de az elmúlt bő 15 év tapasztalata alapján semmivel sem rosszabb egy ilyen okoskodás, mint a nagy kutatóintézetek szupermodelljei.

A valódi kérdés tehát nem az lesz az USA-ban, hogy a Fed mikor és mit csinál, mert a Fed ténylegesen adatfüggően, tehát a gazdaság állapotához mérten fog lépni. Ha azt látják, hogy valós a gazdasági feltápászkodás, gyorsul a gazdaság, sőt esetleg még infláció is lehet, akkor lépni fognak, méghozzá gyorsan. Ezért aztán nem is az a lényeg, hogy decemberben éppen mit csinálnak, hanem az, hogy miképpen alakul a gazdaság. Számomra az a kérdés, hogy igazam lesz-e a fentiekkel, mert ha igen, akkor az komoly földrengést okozhat számos piacon, elsősorban a kamat/kötvénypiacokon (és másodlagos hatásként a devizák piacán)...

(nyilván a fenti világképből következik US2yr short, USD long, EM FX short és általában véve óvatosság a hosszabb kötvényekkel is)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!