Öt évvel a törvényi szabályozás bevezetése után a cégek nyolc százaléka még mindig nem készítette el a szükséges transzferár dokumentációt, holott adóvizsgálat során számon kéri az APEH. A meglévő dokumentációk védhetősége sok esetben kérdéses – derül ki az Ernst & Young most kiadott Transzferár felméréséből.
A Magyarországon működő nagyvállalatok jelentős hányada tisztában van a transzferárazás legfontosabb kérdéseivel, azonban a dokumentáció és az adóvizsgálatok kapcsán problémákra számítanak – derül ki az Ernst & Young frissen kiadott transzferár felmérésének eredményeiből. Bár 2003-óta van rá magyar törvényi szabályozás, a válaszadó cégek 8 százaléka még nem készítette el transzferár nyilvántartását.
"Az elmúlt időszakban érzékelhetően megnőtt az adóellenőrzések száma, és az utóbbi időben mindig vizsgálják a transzferár-dokumentációt. Nem ritkán több százmillió forintos bírságot próbál meg kiszabni az adóhatóság a szabályok be nem tartása miatt" - mondta el Szabó Dénes az Ernst & Young transzferárazásért felelős adópartnere.
A felmérésben kapott válaszok alapján a vállalatok 40 százalékánál az adóhatóság már vizsgálta a dokumentációt. "Az adóhatósági kifogás az esetek többségében egyelőre a nyilvántartás formai elemeire és nem a konkrét transzferár-képzésre vonatkozik, bár egyre több a tartalmi megállapítás is. Szakmai szemmel nézve pedig a vállalatok meglepően magas arányban alkalmaznak összehasonlító árakat a transzferáraik megállapításakor, ezek védhetősége pedig kérdéses lehet egy érdemi vizsgálat esetén"- mondta Szabó Dénes.
A válaszadó cégek 84 százaléka nem tudta változtatás nélkül átvenni a cégcsoport szintű dokumentációt, hanem módosította azt, vagy saját, külön dokumentáció készítése mellett döntött. "A gazdasági helyzet jelentős romlása nyomán különösen fontos felülvizsgálni, hogy az alkalmazott transzferár-rendszer nem szorul-e átalakításra, akár a szerződések újratárgyalása, az árak módosítása, vagy a veszteséges működés alátámasztása terén" – tette hozzá Szabó Dénes.