Gyurcsány Ferenc hétfőn a Parlamentben ismertette a kormány elképzeléseit, amelyek között szerepelt az szja alsó kulcsának 1 százalékpontos emelése, a munkát terhelő járulékok 5 százalékpontos csökkentése, az alsó szja kulccsal adózó sáv kiszélesítése, a különadó eltörlése és a kedvezmények szűkítése.
A PwC adószakértője úgy vélte: az adórendszer átalakítása csak korlátozottan javítja az ország versenyképességét. Jelentős versenyelőny akkor lenne elérhető, ha csökkenne a teljes adóteher, amely jelenleg a GDP 44,9 százalékára rúg Magyarországon. Összehasonlításképpen Csehországban 39,9 százalék, Szlovákiában 31,7 százalék, Lengyelországban pedig 38,9 százalék a mutató értéke - tette hozzá.
Horváthné Szabó Beáta, a PwC adótanácsadási üzletágának igazgatója egyértelmű pozitívumként értékelte a munkaerő terheinek csökkentését, hozzátéve, hogy a lépés szükségességéről már régóta konszenzus uralkodott a szakmában.
A PwC igazgatója konzervatívnak nevezte az adóreformot abban az értelemben, hogy míg a lazítások egy része a tervek szerint csak 2010. január 1-től lép majd életbe, addig a szigorítások mindegyike már 2009 júliusától hatályos lesz.
Horváthné Szabó Beáta a munkatársaival elvégzett első számítások alapján úgy vélte, hogy az adóváltozások az evá-t fizetőket kedvezően, míg az egyéni vállalkozókat negatívan érinti, hozzátéve azonban, hogy egyelőre nagyon sok a kérdőjel a tervezet kapcsán.
Lőcsei Tamás adótanácsadó cégtárs egyebek közt arról beszélt, hogy a jelenlegi cafeteria rendszer és a különadó a mérleg egy-egy serpenyőjében van: várhatóan vagy együtt maradnak, vagy mindkettőt eltörlik. A megoldás politikai döntés kérdése, hiszen a cafeteria rendszer a szegényebb rétegeknek kedvez, míg a különadó a leggazdagabb réteget sújtja.
Lőcsei Tamás a jövedéki adó növeléséről elmondta, hogy az várhatóan a feketepiac megerősödése irányába fog hatni, akárcsak a 250 ezer forintos készpénzfizetési limit várható eltörlése. Mindezek miatt fokozott ellenőrzés szükséges - tette hozzá.