A JP Morgan közgazdászai kiemelték, hogy vannak már jelei ugyan az orosz bankokra is átterjedő bizalmi válságnak, elsősorban a nagyobb orosz bankokat érintő, gyorsuló betétkivonás formájában, ám a ház elemzői szerint a bankok "teljes lerohanása" jó eséllyel elkerülhető lesz jövőre.
A kormányzati testületek válságkezelési együttműködése ugyanis most már javul, ami "biztató jel", és várhatóan elejét veszi a problémák elmélyülésének az orosz pénzügyi rendszerben. Mindemellett a JP Morgan elemzői azzal is számolnak, hogy a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti ára 60 dollár környékén marad a jövő év elején, 2015 második felében pedig 70 dollár fölé emelkedik vissza.
A ház mindezek ellenére is mély recessziót jósol Oroszországban 2015-re, azzal a véleményével indokolva ezt a prognózisát, hogy az orosz gazdaság már eddig is igen jelentős károkat szenvedett, korlátozott a hozzáférése a külső hitelforrásokhoz, a legutóbbi kamatemelések nyomán a hazai pénzügyi kondíciók is jóval feszesebbé válnak jövőre, emellett a jegybanki kamatemelések várhatóan a szokásosnál sokkal gyorsabban átszűrődnek a banki hitel- és betétkamatokba. A cég szerint ebben a helyzetben a fogyasztás jövőre 4,5 százalék körüli ütemben csökkenhet éves összevetésben, és a kétszámjegyű infláció jelentősen csökkenti a reáljövedelmeket is.
A JP Morgan elemzői mindezek alapján az orosz hazai össztermék (GDP) 3,3 százalékos visszaesését jósolják 2015 egészére az eddigi előrejelzéseikben szereplő 0,8 százalékos jövő évi GDP-csökkenés helyett. A cég 2016-ban 2,5 százalék körüli növekedést valószínűsít az orosz gazdaságban. Más nagy londoni házak ugyanakkor ennél jóval mélyebb, ráadásul 2016-ra is áthúzódó recessziót várnak Oroszországban, és bankválság kialakulását sem zárják ki.
A Moody's a minap tizenhat orosz pénzintézetet vett leminősítési felülvizsgálat alá, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy megnőtt a kockázata a korábban vártnál hosszabb ideig elhúzódó és meredekebb visszaesésnek az orosz gazdaságban. A Moody's ennek alapján immár kétévi folyamatos és mély recessziót vár Oroszországban: a cég londoni elemzői 2015-ben 5,5 százalékos, 2016-ban 3 százalékos orosz GDP-visszaesést jósolnak.
A Capital Economics 2015-re az orosz GDP-érték 5 százalékos csökkenésével számol. Ez a prognózis azonban mediánérték, ugyanis a cég londoni közgazdászai által részletesen kidolgozott különböző forgatókönyv-változatokban - a felvázolt makrogazdasági folyamatoktól függően - az orosz hazai össztermék 2-8 százalék közötti jövő évi zuhanása szerepel.
A ház elemzői szerint mindemellett már vannak arra utaló jelek is, hogy a válság kezd átterjedni az orosz bankszektorra. Az egyik legfőbb ilyen jel a cég szerint az, hogy a bankközi kamatszint - amely rendszerint együtt halad a jegybank irányadó rátájával - ezúttal nagyobb mértékben ugrott meg, mint az egyébként szintén meredeken megemelt jegybanki alapkamat, és ez rendszerint a reálgazdasági hitelellátás megroppanásának előzménye.
MTI