A piaci várakozásoknak nagyjából megfeleltek a májusi kiskereskedelmi forgalom pénteken közzétett adatai; a csökkenő trend minden bizonnyal folytatódni fog a következő hónapokban - vélekedtek az MTI által megkérdezett elemzők.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene - a naptárhatástól megtisztítva - 2009 első öt hónapjában 3,6 százalékkal, májusban 4,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi eladások volumene 0,5 százalékkal mérséklődött áprilishoz képest.
Amíg a jövedelmek csökkennek, a munkanélküliség és az infláció pedig nő, további csökkenés várható a kiskereskedelmi forgalomban - hangsúlyozta Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője.
Kondrát Zsolt szerint a csökkenő trend a következő hónapokban is folytatódni fog; az elemző júniusra éves bázison jelentős, 6,5 százalékos visszaesést vár, annak ellenére, hogy a májusi adat kis mértékben kedvezőbb lett várakozásainál.
Suppan Gergely, a TakarékBank Zrt. makroelemzője elmondta: nem okoztak meglepetést a májusi adatok, azok egybeestek várakozásaival.
Kollégájához hasonlóan úgy vélte, hogy a csökkenő reálbérek, a második félévtől életbe lépő adóemelések, valamint a csökkenő szociális transzferek hatására tovább csökken majd a lakossági fogyasztás.
Június egy érdekes átmeneti hónap lesz, a július 1-jei adóemelés miatt előrehozott vásárlások ugyanis enyhén javíthatják a forgalmat - mutatott rá az elemző. Júliustól azonban újabb drasztikus romlásra lehet számítani - hangsúlyozta.
Suppan Gergely szerint az apadó belső kereslet mellett a szlovák, osztrák és szlovén bevásárlóturizmus visszaesése tovább gyengítheti a kiskereskedelmi forgalmat a második félévben. A forint erősödött, a szlovák kereskedők pedig jelentős árleszállításokkal próbálják visszahódítani a vásárlókat - magyarázta.
Suppan Gergely azzal számol, hogy a visszaesés 4,5-5 százalék körüli ütemre gyorsulhat a második félévben. Csak azért nem esik jobban a forgalom, mert a tavalyi bázis is rendkívül alacsony - tette hozzá a makroelemző.
MTI/Menedzsment Fórum