5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába küldött a kormány százoldalas válaszlevelet, nem sikerült minden kérdésben meggyőznie az Unió vezetőit, így még további kérdésekre várnak választ. A lépés leginkább azért lehet fájdalmas, mert így tovább tolódhat a hiteltárgyalások megkezdése. Mfor.hu-háttér.

Nem sikerült mindent kimagyaráznunk

Egy újabb, a korábbinál határozottabb hangvételű levelet ír szerdán a magyar kormánynak az Európai Bizottság, mivel néhány kifogásolt törvény ügyében nem sikerült meggyőzni a testületet - jelentették be szerdán a Bizottság brüsszeli ülése után. Az újabb levélben elsősorban a bírák korai nyugdíjazásával és az adatvédelmi biztos leváltásával kapcsolatban tesz fel további kérdéseket a testület.

A Bizottság szerdai közleménye (angolul itt olvasható) szerint a jegybanktörvénnyel kapcsolatban néhány kulcsfontosságú pontban nem sikerült megegyezni. A testület kiemeli, hogy a magyar kormány válaszaitól teszi majd függővé a következő lépéseket a kötelezettségszegési eljárások ügyében.

Az EB közleménye szerint két kérdésben úgynevezett reasoned opiniont (szabad fordításban "indokolt véleményt") küld a magyar kormánynak, ami az utolsó lépés az Európai Bíróság előtt. Másik két kérdésben a testület újabb levélben figyelmeztette a kormányt.A két súlyosabb kérdés az adatvédelmi biztos függetlensége és a bírák nyugdíjazása, míg a két levél a bíróságok és a jegybank függetlenségét firtatja. 

Korábban viszont arról szóltak a hírek, hogy az Európai Bizottság mindenképp szeretné elkerülni a bírósági procedúrát, a magyar kormány illetékesei azonban időnként már keményebben nyilatkoztak, szerintük nem zárható ki, hogy nem sikerül megegyezni, és a bíróság elé kell vinni néhány kérdést.

"Magyarország válaszolt a Bizottság néhány kifogására, de további fontos kérdéseink vannak. A kötelezettségszegési eljárások ezért most a második szakaszukba léptek, a magyar kormánynak gyorsan reagálnia kell a további kifogásokra. Konkrét törvénymódosításokat szeretnék látni a Bizottság kifogásainak mentén" - írja a közleményben Viviane Reading, a Bizottság alelnöke. 

"Örvendetes, hogy Magyarország kész kijavítani az elfogadott jegybanktörvényt, de további garanciákat várunk" - tette hozzá Olli Rehn pénzügyi biztos. A testület gyors válaszokat szeretne kapni hazánktól, ezért a szokásos kettő helyett egy hónapon belül várja a reagálást - zárul a közlemény. 


Tovább húzódhat a tárgyalások megkezdése

A szerdai döntésnek egyelőre nincsenek kézzelfogható következményei, hiszen az újabb levélre a kormánynak újabb egy hónapja van megküldeni a választ. Ugyanakkor Brüsszel korábban úgy nyilatkozott, hogy amíg a problémás kérdésekről nincs megegyezés, addig nem kezdődhetnek meg a hivatalos tárgyalások egy újabb IMF/EU hitelcsomagról, amit a magyar kormány hónapok óta szorgalmaz egyfajta "védőhálóként".

Amíg az EU-val nem sikerül tisztáznunk a kérdéseket, addig az IMF-fel sem indulhatnak meg a hivatalos egyeztetések, ugyanis a bevett szokás szerint egy uniós tagállam esetében a Valutaalap önállóan nem kezdhet tárgyalásokat.

Az elmúlt napokban egyébként egyre több elemző figyelmeztet arra, hogy a magyar kormány esetleg időhúzásra játszhat, valójában nem is akar megállapodni a nemzetközi szervezetekkel a jelenlegi körülmények között. Január óta ugyanis jelentősen erősödött a forint az euróval szemben, és hazánk csődkockázati felára is csökkent. A tartalékokkal pedig akár 2012 végéig is kihúzhatjuk az újabb hitelcsomag nélkül, vagyis egyelőre nem sürgős a megegyezés. Az elemzők szerint erre a piaci szereplők is kezdenek rájönni, kérdés az, meddig tart ki a türelmük, ki akarják-e kényszeríteni a megállapodást.

Január óta dobálják egymásnak a labdát

Az Európai Bizottság még január 17-én jelentette be, hogy több kérdésben is kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen, ami azt jelenti, hogy a testület szerint bizonyos magyar törvények nem felelnek meg az uniós jogszabályi követelményeknek. A Bizottság a jegybanktörvényt, a bírák korai nyugdíjazását és az adatvédelmi biztos szerintük aggályos leváltását rótta fel az Orbán-kormánynak, az ezekkel kapcsolatos aggályokra várt választ.

A jegybanktörvény ügyében volt a legélesebb az ellentét a Bizottság és a magyar kormány között, a brüsszeli testület kifogásolta Simor András MNB-elnök fizetésének csökkentését, az alelnökök számának tervezett megnövelését, illetve az MNB és a PSZÁF összevonását lehetővé tevő passzust is. Egy héttel a kifogások felvetése után Orbán Viktor Brüsszelben tárgyalt Barroso bizottsági elnökkel, a kormányfő már akkor jelezte, hogy néhány kérdésben hajlandó engedményekre.

A hivatalos válasz végül egy hónappal az eljárások megindítása után született meg, a kormány egy százoldalas dokumentumban magyarázta a kifogásolt jogszabályokat. Február közepe óta arra vártunk, hogy a Bizottság kiértékelje ezeket a válaszokat, és nyilatkozzon arról, számára elfogadhatók-e.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!