5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz gazdaság az idén valószínűleg recesszióba süllyed az ukrajnai válság következményei miatt, de ennek várhatóan nem lesznek komoly átgyűrűző hatásai az Európai Unió gazdaságaira - áll a Moody's elemzésében.

A Moody's forgatókönyve szerint az orosz hazai össztermék (GDP) az idén 1 százalékkal csökken, és jövőre is csak 2 százalékkal nő, de ennek sem az EU-gazdaságokra, sem az egyes uniós tagállamok szuverén adósprofiljára nem lesz hatása. A Moody's két negatív forgatókönyvet is kidolgozott; ezek az alapeseti előrejelzésnél súlyosabb következményekkel számolnak, de a cég szakértői szerint még e forgatókönyvek megvalósulása sem járna nagyon kedvezőtlen hatásokkal az EU-gazdaságokra.

Az első negatív forgatókönyv alapján az orosz GDP az idén 4, 2015-ben további 1 százalékkal csökkenne. Az 5 százalékos halmozott visszaesés mértéke elérné a 2009-es teljesítményzuhanás kétharmadát; abban az évben az orosz gazdaságot különös mértékben sújtotta, hogy a globális nyersolajár 150 dollár/hordó körüli szintekről néhány hónap alatt 50 dollárra esett. E forgatókönyv alapján a Moody's számításai szerint 20 százalékkal zuhanna az Európai Unió gazdaságaiba Oroszországból áramló működőtőke-befektetések értéke, ugyanannyival, mint a 2009-es recesszió idején.

A cég becslése szerint azonban még e kedvezőtlen forgatókönyv megvalósulása is csak igen csekély hatással lenne az EU gazdasági teljesítményére: az uniós GDP-növekedés az idén 0,1, 2015-ben 0,2 százalékponttal lenne alacsonyabb az alapeseti forgatókönyvben foglalt várakozásnál. A cég kiemeli, hogy az orosz működőtőke-beáramlás éves értéke az Európai Unió összesített hazai össztermékének mindössze 0,04 százaléka.

A Moody's második, súlyosabb következményekkel számoló negatív forgatókönyve az előzőt azzal egészíti ki, hogy 12 hónapra leáll az EU-ba irányuló, Ukrajnán keresztül szállított orosz földgázexport, és Európának alternatív, drágább beszerzési források után kell néznie. E forgatókönyv alapján az európai földgázárak azonnal 15 százalékkal emelkednek a jelenlegi árszinthez képest, ráadásul az áremelkedés nem állna meg: a Moody's becslése szerint az orosz szállítási sokk kezdete után egy évvel már 50 százalékkal lenne drágább az EU által beszerzett földgáz, mint most. Ebben része lenne az Ázsiában vásárolt cseppfolyósított földgáz pótlólagos költségeinek.

E forgatókönyv esetén az EU átlagos GDP-növekedési üteme az idén 0,3 százalékponttal, 2015-ben 0,7 százalékponttal lenne lassabb az alapesetben vártnál. Ez azt jelentené, hogy jövőre az uniós gazdaság átlagos növekedése a Moody's jelenlegi előrejelzésében szereplő 1,8 százalék helyett 1,1 százalék lenne - áll a tanulmányban.

A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor, hogy jóllehet ez már erőteljes negatív hatást jelentene, mégsem lenne elégséges az EU gazdasági kilábalási folyamatának kisiklatásához; az uniós növekedés e forgatókönyv alapján is folytatódna és gyorsulna, csak lassabb ütemben. Más nagy londoni házak szerint sem elsősorban az EU, hanem az orosz gazdaság maga szenvedné meg súlyosan az európai földgázszállítások esetleges leállását.

A Capital Economics legutóbbi elemzése kimutatta, hogy az Európába irányuló orosz nyersolaj- és földgázexport éves értéke 230 milliárd dollár körüli. Ez a cég számításai szerint az orosz hazai össztermék 10 százalékával egyenlő.

A legnagyobb figyelem arra irányul, hogy Európa mennyire sebezhető lenne, ha Oroszország a szankciók kiszélesítésére a csapok elzárásával válaszolna. Viszonylag kevés figyelem összpontosul azonban arra, hogy Oroszország mennyire rá van utalva a nyersolaj- és a földgázexportból eredő bevételekre - hangsúlyozták a Capital Economics elemzői.

A Fitch Ratings minapi elemzése szerint ugyanakkor Európában is súlyos problémát okozna az orosz földgázszállítások esetleges kiesése. Európa tavaly összesen 533 milliárd köbméter földgázt használt fel, és ennek több mint a negyedét Oroszországból szerezte be. A Fitch számításai szerint az orosz földgázszállítások aránya a teljes európai fogyasztáson belül a 2010-ben mért 19 százalékról 2013-ig 27 százalékra növekedett.

Ha dolgozna... (X)

A cég szerint az északi-tengeri kitermelés növelésével Európa rövid távon hozzájuthat több gázhoz, de ez is csak a töredéke lenne a szankciók vagy az orosz ellenlépések miatt esetleg teljesen kieső orosz földgáznak. A Fitch Ratings számításai szerint Nagy-Britannia, Norvégia és Hollandia 10-20 milliárd köbméterrel tudná növelni északi-tengeri mezőinek éves hozamát, de ez is csak 7-14 százaléka lenne az EU-ba irányuló tavalyi teljes orosz földgázexportnak.

Szintén csekély mennyiség lenne remélhető a cseppfolyósított földgáz (LNG) importjából, mivel Európa földgázigénye a világ teljes LNG-termelésének 44 százalékával egyenlő, ráadásul a világszerte előállított cseppfolyósított földgáz zöme le van kötve hosszú távú szállítási szerződésekkel - állt a Fitch Ratings elemzésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!