Bár elsöprő győzelmet aratott pártja, gazdasági vonalon kőkemény próbatételek elé néz Orbán Viktor, Magyarország leendő miniszterelnöke - ebben a tekintetben nagyjából egybecseng azon osztrák és német lapok véleménye, amelyek a tegnapi választások után elemezték az ország jelenlegi állapotát és az új kormányra váró feladatokat.
Lesz-e megszorítás Orbán alatt?
A Der Spiegel már írása elején arra hívja fel a figyelmet, hogy Orbán Viktor "nem fog sokáig ünnepelni." A baloldali-liberális lap szerint ennek oka, hogy az ország súlyosan el van adósodva, ráadásul társadalma is szétszakadt.
Az újság kiemeli, hogy az ország 2008-ban majdnem csődbe ment, és csak a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az EU által összedobott 20 milliárd eurós hitelnek köszönhetően kerülte el az összeomlást. Bajnai Gordon kormányfő ezért komoly megszorításokra kényszerült, szűkebbre vette a költségvetést és kilencről négy százalékra szorította le a hiányt.
A Spiegel emlékeztet arra, hogy Orbán Viktor annak idején hevesen tiltakozott ezen megszorítások ellen - kérdés, miniszterelnökként hogyan viszonyul majd mindehhez. A német lap úgy véli, túl nagy játéktere nem lesz - folytatnia kell elődje politikáját, "szanálnia kell", különben könnyen elriaszthatja a külföldi befektetőket.
Magyarország nem szereti a reformokat
Szintén spórolós éveket jósol az új magyar miniszterelnöknek a Die Presse. Az osztrák napilap szerint Orbánnak "hatalmas problémahegyet" kell majd leküzdenie az elkövetkező négy évben - elsősorban véghez kellene vinnie azokat a strukturális reformokat az egészségügy, az oktatás és a közigazgatás területén, amelyek végrehajtását eddig mindegyik kormány elmulasztotta.
Mindez nem lesz könnyű, hiszen - írja az osztrák újság - Magyarország társadalma ellenséges a reformokkal szemben. Emlékeztet arra, hogy anno a Gyurcsány-kormány már megpróbálta lenyomni ezeket az emberek torkán, ám ez a kísérlet egy ilyen országban eleve "kudarcra volt ítélve".
Márpedig mélyreható reformok nélkül a magyar gazdaság gödörben marad és nem nyeri vissza versenyképességét, figyelmeztet a Die Presse. Negatív példaként megemlíti, hogy Magyarországon az egyik legalacsonyabb a foglalkoztatottság az EU-ban, nagyon sokan csalnak adót, ami miatt hatalmas adóterheket kell viselnie egy szűk rétegnek.
Bedőltünk egy élethazugságnak
Az osztrák lap külön kommentárban is foglalkozik a választásokkal. Eszerint egy olyan országot kell majd kormányoznia Orbán Viktornak, ahol ezidáig "sem a piacgazdaság, sem a demokrácia nem tudott megerősödni", és "ahol egy egész politikai rendszer élt abban a tévhitben, hogy a semmiből létrejöhet majd egy mindent átfogó szociális és jóléti állam, valamint egy virágzó gazdaság".
A jegyzetíró végezetül utal Földényi F. László esztéta, esszéíró a német Die Welt című napilapban megjelent interjújára, miszerint az emberek 1956 után "bedőltek egy élethazugságnak", és még ma is abba a naiv reménybe ringatják magukat, hogy "majd az állam hozza el a megváltást."
W. B.
Menedzsment Fórum