Bár a piac azt várta, hogy a görögországi helyzet miatt az MNB szünetelteti a további kamatcsökkentést, a keddi közleményükből az derül ki, hogy folytatni fogják.
A júniusi Inflációs jelentés előrejelzésének ismeretében, a középtávú inflációs kilátások átfogó áttekintését követően a Monetáris Tanács úgy ítéli meg, hogy az inflációs cél középtávú elérése további, kismértékű kamatcsökkentés irányába mutat - olvasható a kamatdöntés után kiatott közleményben.
Ezzel párhuzamosan kiadták a GDP és az inflációs prognózist is, amely szerint az MNB javított gazdasági előrejelzésén, a korábbi 3,2 százalékos GDP-növekedés helyett 3,3 százalékot várnak 2015-re. A jövő évi 2,5 százalékos prognózisukat ugyanakkor fenntartják. A kormány idén 3,1, jövőre pedig 2,5 százalékos gazdasági növekedést vár.
A növekedés fő mozgatórugója az elkövetkező években is a belső kereslet maradhat, ugyanakkor a gazdaság bővülését a felvevőpiacaink erősödő növekedése révén emelkedő exportteljesítmény is támogathatja. Az alacsony inflációs környezet és a javuló munkaerő-piaci folyamatok növelik a lakosság reáljövedelmét, ami elősegítheti a lakossági fogyasztás élénkülését. A devizahitelek forintosítása mérsékli a háztartási szektor sérülékenységét, amely támogathatja a fogyasztókat jellemző óvatosság fokozatos oldódását. Az általánosan javuló konjunktúra mellett a Növekedési Hitelprogram is támogatja a magánszféra beruházási aktivitását. A lakosság beruházási aktivitása az élénkülő lakáspiaci helyzetnek és a lakástámogatási rendszer kiterjesztésének köszönhetően bővülhet előrejelzési horizontunkon. Külkereskedelmi partnereink élénkülő növekedése miatt az export növekedése is dinamikus lehet. A negatív kibocsátási rés az előrejelzési horizont végén záródhat, így összességében a reálgazdasági környezet dezinflációs hatású marad a következő negyedévekben - írják.
Már a jegybank szerint is drágább lesz idén az élet
A jegybank immár nem gondolja, hogy az idén nem emelkednek majd a fogyasztói árak, habár komoly drágulásra ők sem számítanak. Míg korábban 0 százalékos inflációt jeleztek előre 2015-re, a kedden publikált jelentésben már 0,3-at prognosztizálnak. Ennek oka elsősorban az üzemanyagárak vártnál magasabb emelkedése. Az alacsony költségkörnyezet hatásának kifutásával, illetve az élénkülő belső keresletnek és az emelkedő béreknek köszönhetően a maginfláció fokozatosan emelkedhet. Ugyanakkor a mérsékelt inflációs alapfolyamatok következtében az infláció csak az előrejelzési horizont végén kerülhet a 3 százalékos cél közelébe.
2016-ra vonatkozóan ugyanakkor 2,6 százalékról 2,4-re mérsékelték az áremelkedés várható szintjét.
mfor.hu