A Morgan Stanley azt írta: a kormánynak valószínűleg el kell fogadnia, hogy "elkerülhetetlen a szuverenitás valamelyes mértékű feladása" az IMF/EU-megállapodás fejében.
Abból a feltételezésből kiindulva, hogy az összes vitás kérdést megnyugtató módon rendezni kell még a hitelkeretről szóló hivatalos tárgyalások megkezdése előtt, a megállapodás időpontja most már valószínűsíthetően májusra-júniusra tolódik ki - áll a Morgan Stanley értékelésében.
A ház múlt hónapban még "75 százalék körüli" esélyt adtak annak, hogy az IMF/EU-megállapodás márciusban vagy áprilisban létrejön.
A londoni elemzői közösségben azonban általános az a vélekedés, hogy nyár előtt nem várható egyezség Magyarország, az IMF és az EU között az új hitelprogramról.
A Barclays Capital megerősítette azt a várakozását, hogy az IMF/EU-programról szóló hivatalos tárgyalások "nehezek és időigényesek" lesznek, és több tárgyalási fordulóra lesz szükség a megállapodásig.
A Barclays Capital azzal számol, hogy "a legjobb esetben" az idei harmadik negyedévben kezdődhet az IMF/EU-program végrehajtása.
A ház közölte: a kormány megállapodásra törekszik egy elővigyázatossági jellegű hitelcsomagról, ám lehetséges, hogy a tárgyalásoknak csak a forint újabb gyengülése ad majd lendületet.
A Bank of America-Merrill Lynch úgy ítélte meg, hogy "Magyarország halad ugyan az előfeltételekről szóló tárgyalásokkal, de lassan".
A cég szerint ez az előkészítő szakasz még egy további hónapot vehet igénybe, és a programról szóló hivatalos tárgyalások ezután kezdődhetnek.
A Bank of America-Merrill Lynch szerint "a felmerült nézeteltérések egyike sem áthághatatlan, ugyanakkor a vitás kérdések egyike sem tűnik gyorsan megoldhatónak".
A ház szerint az idei második negyedév végére még mindig elérhető ugyan a megállapodás az IMF/EU-hitelprogramról, de megvan a kockázata a késésnek.
A Morgan Stanley szerint "kevés hozadéka lenne, ha Magyarország otthagyná a tárgyalóasztalt ... az euró forintárfolyamának legutóbbi megugrása is arra hívta fel a figyelmet, hogy a kockázati környezet mennyire volatilis, és hogy milyen értékes lehet egy védőháló".
A ház előrejelzése szerint az IMF/EU-megállapodás aláírásáig nem lesznek meg a feltételei annak, hogy a Magyar Nemzeti Bank csökkenthesse jelenleg 7 százalékos alapkamatát.
A Morgan Stanley elemzői - az Európai Bizottság azon döntésével kapcsolatban, hogy az adatvédelmi hatóság függetlensége és a bírói tevékenység felső korhatára tekintetében folytatja Magyarország ellen a gyorsított kötelezettségszegési eljárást - hangsúlyozták, hogy a hasonló ügyek 95 százalékában megoldás születik, még mielőtt a vitás kérdések az EB elé kerülnének.
MTI