3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Bár a GDP arányában ilyen keveset még sosem költött magára a kormány, a nyugdíjkiadások elszaladása miatt régen nem látott hiánnyal zárta az első negyedévet a kormányzati szektor.

Szerdán reggel tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a kormányzati szektor bevételeire és kiadásaira vonatkozó első negyedéves adatokat, mely alapján utoljára 2010-ben zárt ilyen nagy hiánnyal a szektor. A statisztika ugyanis 3,8 százalékos deficitről árulkodik szemben az egy évvel korábbi 3,1 százalékkal.

Ezen belül a szektor bevételei 3 129 milliárd forintot tettek ki, ami GDP-arányosan 43,6 százalékot jelent. Előző év azonos időszakához képest ez arányaiban kismértékű növekedésről árulkodik. Legnagyobb mértékben (6,4 százalék) a folyó jövedelem- és vagyonadók emelkedtek, amelyen belül az energiaellátók jövedelemadója közel hatszorosára nőtt, valamint új adóként jelent meg a kisadózók tételes adója (KATA). A termelési és importadók bevételei 3,7 százalékkal emelkedtek, ezen belül ugyanakkor az áfabefizetések 0,3 százalékkal csökkentek. A tőkeadók 18,6 százalékkal csökkentek, amely főképp a pénzügyi szervezetek különadója csökkenésének tulajdonítható. A társadalombiztosítási hozzájárulások pedig 2,1 százalékkal emelkedtek.

GDP-arányosan a termelési és importadók 16,6 százalékot tettek ki, egy éve 16,5-et, a jövedelem- és vagyonadók pedig 6,7 százalékot a korábbi 6,5-lel szemben. Nominálisan termelési adóból 1189 milliárd forint bevétele volt a szektornak, egy évvel korábban még "csak" 1147 milliárdja. A jövedelemadókból pedig 483 milliárdja, míg az egy évvel ezelőttire 454 milliárdot közölt a KSH. 

A bevételekkel szemben 3401 milliárdos kiadás keletkezett, ami a GDP arányában 47,4 százalékot jelent. Ez teljesen megegyezik a két évvel korábbi állapottal, viszont 2012-höz képest majdnem egy százalékpontos növekedés következett be. Nominálisan egy év alatt még 200 milliárddal sem növekedtek a kiadások a kormányzati szektorban.

Ezen belül ami mindenképpen említésre érdemes, az a GDP 15,5 százalékát kitevő pénzbeni társadalmi juttatásokra fordított összeg, melynél kevesebbet legutóbb 2005 első negyedévében költöttek ilyen jogcímen. Persze, a GDP-hez viszonyítva. Nominálisan viszont 2009-ben is többet adtak ki a mostani 1108,5 milliárdnál. A KSH indoklása szerint ezen belül a nyugdíj és nyugdíjszerű ellátások 7 százalékkal emelkedtek, a többi juttatás pedig csökkent. A 2012 első negyedévihez képest egyébként egyaránt többet költöttek nominálisan és a GDP arányában is a folyó termelői felhasználásokra, munkavállalói jövedelmekre, kamatokra és a beruházásokra is. Utóbbiban 17 százalékos megugrás figyelhető meg. Ez pedig összhangban van azzal, amit már az építőipari adatokkal esetén is megállapítottunk, hogy nagyon sokat dob az ágazat helyzetén a többnyire EU-forrásokból finanszírozott állami beruházások elindulása - pl. vasút- és útépítések. A KSH gyorsjelentése szerint ebben még az árvízvédekezéssel kapcsolatos nagyprojektek és a katasztrófavédelmi fejlesztések is szerepet játszottak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!