4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei első negyedév számaiból az látszik, hogy a biztosítási szektornak várhatóan nem lesz még egy olyan rossz éve, mint a tavalyi, ugyanakkor még korai fellélegezni. A piacon továbbra is vannak problémák, melyek egy részének megoldását a nyugdíjcélú megtakarítások növekedésétől várják a szakemberek. Mfor.hu-háttér.

Az idei első negyedévben a magyar biztosítók 11,9 milliárd forintos adózott eredményt értek el a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint. Ez elmarad ugyan a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalt 20,3 milliárdos profittól, hiszen akkor még nem volt bankadó, ugyanakkor a 2010 negyedik negyedévében tapasztalt hatmilliárd forintos veszteség után legalább nyereséget sikerült felmutatni.


Egyedi év volt 2010

"A 2010-es év egyedi volt, hiszen a katasztrófakárok és a bankadó negatívan hatottak a biztosítók eredményeire" - mondta az mfor.hu kérdésére Csikós Dániel, a Genertel vezérigazgatója. A szakember hozzátette: a több éves trend azt mutatja, hogy növekednek a természeti károkkal kapcsolatos kockázatok, ugyanakkor ennek a növekedésnek az üteme várhatóan lassul idén, ritkán van olyan kiugró év, mint a tavalyi. Csikós Dániel szerint eddig a számok is ezt támasztják alá.


A bankadóval kapcsolatban a Genertel vezérigazgatója kiemelte, hogy a biztosítók kárközösséget építenek, illetve bizonyos szegmensekben komoly verseny van a piacon, ilyen feltételek mellett pedig nehezen gazdálkodható ki a válságadó. "Ha ez a teher hosszútávon megmarad, akkor óhatatlanul beépül majd a termékek áraiba" - hangsúlyozta.

Csikós Dániel kérdésünkre kiemelte, hogy a profit szűkülése kivált bizonyos hatásokat a piacon, elképzelhető például, hogy bizonyos szolgáltatók határon túli telephelyekkel szolgálják majd ki magyarországi tevékenységüket is, vagy elviszik központjaikat más országba.

Bajban a kgfb-piac

A szakember szerint elsősorban a kötelező gépjármű felelősségbiztosítások (kgfb) piacán tapasztalható a túlzott verseny a szereplők között. Ebben a szegmensben az adatok szerint egy év alatt tíz százalékkal csökkentek a díjbevételek, melyek így az idei első negyedévben 36,6 milliárd forintot tettek ki.

A Genetrel vezérigazgatója szerint ez még csak a kezdet, hiszen egyre több cég szorgalmazza az évente egyszer történő díjfizetést, ami általában januárra esik. Így szerinte az év egészét tekintve akár 15 százalékot meghaladó díjbevétel-visszaesés is elképzelhető a kgfb-piacon. A fentiek miatt néhány kevésbé erős háttérrel rendelkező biztosítótársaság akár elgondolkodhat azon, hogy kivonul erről a piacról, hiszen nagyon nehéz profitot elérni.

"Sajnos néhány helytelen stratégiával, rossz árképzéssel működő biztosító az egész piacot felboríthatja. Szerintem csak akkor lesz trendváltás a kötelezők terén, ha az életbiztosítási piac is megindul felfelé" - emelte ki Csikós Dániel.

A nyugdíjcélú megtakarítások jelenthetik a kiutat

Az életbiztosítási piacon pedig a legtöbb szereplő a nyugdíjcélú megtakarításokra feni a fogát, hiszen arra számítanak, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszer felszámolásával tudatosabbá válnak az emberek, emellett a nyáron kifizetésre kerülő reálhozam egy része is megjelenhet majd megtakarítások formájában.

"Az nyilvánvalóan látszik, hogy az állami nyugdíjrendszer nehezen fenntartható, a biztosítók pedig ebben nagy lehetőséget látnak" - mondta Csikós Dániel. Szerinte a korábbi rendszer az állam gondoskodásán alapult, de már egyre többen gondolják úgy, hogy az alap nyugdíjrendszer nem nyújt biztonságot az öregkorra, emiatt az öngondoskodási kultúrában komoly változások lehetnek. A szakember hozzátette: ennek hatása egyelőre nem látszik a biztosítók számaiban, de a második negyedévtől már megjelenhet, az igazi felfutás azonban a harmadik negyedévre várható.

A lakásbiztosítási piaccal kapcsolatban a Genetrel vezérigazgatója kiemelte, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem alacsony a biztosított lakások aránya hazánkban, a penetráció 70 százalék felett van. Ennél nagyobb baj, hogy sok lakás alulbiztosított, Csikós Dániel szerint sokaknak el kell gondolkodni azon, elég-e csak az alapbiztosítást fizetniük, vagy szükség van egyéb kiegészítő szolgáltatásokra is, mint például a jogvédelem, vagy a besurranó tolvajok elleni biztosítás. Szerinte a cégeknek sem a lefedettség növelése lehet a cél, hanem az, hogy ilyen új innovatív szolgáltatásokat tegyenek a biztosítások mögé.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!