3p

Vagy a nyugdíjkorhatárt, vagy a személyi jövedelemadót kell drasztikusan emelnie a brit kormánynak, mert a jelenlegi közfinanszírozási helyzet fenntarthatatlan - áll az egyik vezető londoni gazdasági-társadalmi kutatóközpont friss elemzésében.

A National Institute of Economic and Social Research (NIESR) szerdán kiadott havi helyzetértékelése szerint az állami nyugdíjjogosultság alsó korhatárát már 2015-ig 70 évre kellene emelni a jelenlegi 65 évről.

Ha ez elmarad, akkor a személyi jövedelemadó jelenleg 20 százalékos alapkulcsának 7 százalékpontos emelése, vagy a közalkalmazotti bérek öt évre szóló befagyasztása, vagy az áfa szélesebb körű alkalmazása, vagy ezek valamely kombinációja válik szükségessé - áll a NIESR előrejelzésében.

Az ellenzéki Konzervatív Párt múlt havi éves kongresszusán közölte: ha a jövő évi parlamenti választáson kormányra kerül, a tervezettnél tíz évvel előbb, 2016-tól elkezdi a nyugdíjkorhatár fokozatos emelését.

A NIESR szakértői ezt üdvözlendő, "ám messze nem elégséges" lépésnek nevezték. A cég szerint a politika egyelőre "nem hajlandó tudomást venni" a súlyos közfinanszírozási helyzetről, sem az azzal járó, komor választási kényszerekről.

A 2009-2010-es pénzügyi évre szóló brit költségvetési törvény 175 milliárd fontos (50 ezer milliárd forintos) hiánnyal számol. Ez azt jelenti, hogy a brit államháztartási deficit az idén eléri a hazai össztermék (GDP) becsült értékének 12,4 százalékát, ami példátlan hiány lenne a modern brit gazdaságtörténetben.

A hatalmas deficitet a mély recesszió okozta adóbevétel-kiesés, valamint a bankrendszer tőkepótlása és a gazdaságélénkítő programok duzzasztják. A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő nemrégiben Londonban kiadott elemzésében azt jósolta, hogy csak a brit bankrendszer újratőkésítése a brit hazai össztermék 7-10 százalékába is belekerülhet.

Az S&P néhány hete, hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó intézkedéssel stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehető legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a GDP-érték 100 százalékát.

Mervyn King, a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója a héten egy skóciai üzleti fórumon elmondta: a brit bankrendszerben végrehajtott közvetlen kormányzati befektetések és garanciavállalások összege megközelíti az ezermilliárd fontot (280 ezer milliárd forint). A bankkormányzó szerint a pénzügyi válság közfinanszírozási árát egy teljes nemzedéken át fizetni kell majd.

A nyugdíjkorhatár 70 évre emelését a minap egy tekintélyes brit üzleti szervezet, az Institute of Directors (IoD) is javasolta. A vállalatvezetői fórum elemzésében az állt, hogy erre "lehetőség szerint minél hamarabb" szükség lenne, tekintettel a várható élettartam folyamatos emelkedésére.

Az IoD adatai szerint 1950-ben egy 65 éves embernek átlagosan további 12 év élettartamra volt kilátása Nagy-Britanniában. Most már azonban ugyanebben a korban 19 év a várható átlagos további élettartam, és lehetetlen a potenciálisan akár 25-30 évig is tartó nyugdíjas lét finanszírozása 30-35 évnyi munkaviszonyból - állt az elemzésben.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!