3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénteken életbe lépő automatikus büdzsécsökkentés megbocsáthatatlan és árt az amerikai gazdaságnak - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök, miután a Fehér Házban sikertelen kísérletet tett a republikánus kongresszusi vezetőkkel való megegyezésre.

Obama hangoztatta, hogy a költségvetési tételek visszafogása 85 milliárd dollárral a jelenlegi költségvetési évben, szeptember 30-ig várhatóan 0,5 százalékponttal fogja vissza az amerikai gazdaság növekedésének ütemét, és 750 ezer állás elvesztésével jár majd. "Túljutunk majd ezen. Ez nem lesz apokalipszis. Csak butaság. És fájni fog" - mondta.

Az elnök a kongresszusi republikánusokat hibáztatta a kudarc miatt, és reményét fejezte ki, hogy választóik nyomásának hatására két hét vagy két hónap múlva vissza fognak térni a tárgyalóasztalhoz. Obama elutasította egy tudósító felvetését, hogy miért nem tartotta vissza addig a Fehér Házban a republikánusokat, amíg meg nem születik az egyezség.

"Nem diktátor, elnök vagyok" - jelentette ki Barack Obama, aki hangoztatta, hogy azután is keresni fogja a kompromisszumot, hogy a megszorítások a nap folyamán később életbe lépnek. A középosztály védelmezőjeként fellépő elnök reményét fejezte ki, hogy a republikánusok végeredményben beleegyeznek abba, hogy csökkentsék a főleg a leggazdagabbak által élvezett adókedvezményeket. A republikánusok - akik a képviselőházban többségben vannak - azonban kizárólag a kormányzati kiadások visszafogásával kívánják elérni a 16,6 trillió dolláros amerikai államadósság csökkentését.

John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke a Fehér Házból távozóban kijelentette, hogy nem született kompromisszum, és addig nem lesz ilyen, amíg Obama ragaszkodik az adóemeléshez. A lefaragások mintegy 2,4 százalékát jelentik a 3,55 trillió dolláros amerikai költségvetésnek. A pénteken hatályba lépő automatikus büdzsécsökkentés nem érinti a társadalombiztosítás keretében folyósított nyugdíjakat, valamint a legszegényebbeket támogató Medicaid egészségügyi és élelmiszer-bélyeg programokat. A kényszerű megtakarítás több mint a felét a Pentagontól vonják el.

Az automatikus lefaragásokról a két nagy párt 2011-ben, az adósságlimit-emelésről folytatott tárgyalások mellékszálaként állapodtak meg, abban a reményben, hogy a fűnyíró-elv alapján alkalmazott automatikus lefaragások veszélye ösztönözni fogja feleket arra, hogy szelektíven törekedjenek a deficitcsökkentésre. A számítás azonban nem vált be. A felek között ugyanakkor pénteken megállapodás látszott körvonalazódni azzal kapcsolatban, hogy meghosszabbítják a kormányzás finanszírozásáról a választást megelőzően megkötött, március 27-én lejáró ideiglenes megállapodást. Áprilisban azonban újabb konfrontáció várható az adósságplafon emelésével kapcsolatban. A megegyezési szándék hiánya két évvel ezelőtt a technikai csőd szélére sodorta az országot.

Az elnök és a kongresszusi republikánusok az elmúlt két év leforgása alatt összesen 3,6 trillió dollárnyi hosszú távú, 10 év alatt végrehajtandó deficitcsökkentésben állapodtak meg. Ennek túlnyomó részét takarékossággal kívánják elérni. Egy, a tavaly év végén elért egyezség keretében az ellenzéki párt a legmagasabb jövedelmű amerikaiak adóterheinek 600 millió dolláros emelésébe egyezett bele.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!