4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ha bejönnek a jegybank által várt számok, akkor olyat látunk, amire évek óta nem volt példa.

Még a korábban jelzettnél is nagyobb bővülést vár az állóeszköz felhalmozása (kvázi beruházások) terén a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb inflációs jelentésében. A júniusban még csak 5,1 százalékosra prognosztizált emelkedést 7,8-ra módosították. Ennél nagyobb tényleges adatra a KSH kimutatása szerint 1998-ban volt csak példa, arra az évre 12,8 százalékot mutat a statisztika. Vagyis ha tényleg igaza lesz a jegybank stábjának, akkor jövőre a megelőző 18 év második legjobb adatát produkálhatjuk a magyar gazdaság jövőbeli növekedését alapvetően meghatározó állóeszköz felhalmozásban.

(A 2013-as féléves adat, a 2014-es MNB prognózis)

Ugyanakkor a szakemberek azt is hozzátették, hogy kétirányú kockázatokat látnak a beruházásokat illetően, különböző tényezők alakulásától függően, lefele, de felfele is eltérhet majd a valós szám a most prognosztizálttól. Virág Barnabás igazgató, az inflációs jelentést bemutató sajtótájékoztatón azt mondta, az idei első félévben megfigyelt beruházási folyamatok nagy része igaz ugyan, hogy az állami szférához köthető, de a feldolgozóipar területén is látnak pozitív jeleket. A tavalyi jelentős autóipari beruházások kifutása ellenére nem volt markáns visszaesés, ami arra vezethető vissza, hogy a beszállítói kör beruházási aktivitási is erősödött. Az exportra termelő vállalatok beruházásainak felfutását segítheti az a tény is, hogy az utóbbi időben kedvező adatok láttak napvilágot elsődleges célpiacaink gazdaságáról.

Erre az alapfolyamatra fog még kedvezően hatni a kis- középvállalati körben a Növekedési Hitelprogram (NHP) második etapja. Az MNB stábja az NHP 2-vel kapcsolatban egyelőre csak azt az 500 milliárd forintot vette figyelembe, amit a Monetáris Tanács ténylegesen jóváhagyott. A program gazdasági növekedésre gyakorolt hatása 0,5 százalék lesz a jegybank szerint.

A hitelprogram első körével kapcsolatban a jegybanki szakemberek elmondták, hogy a nyári szakaszban – az idő rövidsége miatt is - valóban olyan beruházásokat finanszírozhatott csak a program, amelyek jórészt "csőben voltak". Vagyis ezeket a szereplők előbb-utóbb megvalósították volna, de az NHP ezt a megvalósítási időpontot hozta előrébb. A program ezen része a potenciális kibocsátás megóvását segítette elő.

A mostani második kör azonban már olyan beruházásokat is elérhet, amelyek érdemben tudják növelni a potenciális növekedésünket. Ez annak is köszönhető, hogy az első pillérben, vagyis a program dominánsabb részében (90 százalék) csak új hiteleket lehet finanszírozni, hitelkiváltásra nincs mód. Igaz ugyan, hogy forgóeszköz hitel is nyújtható a keretből, de annak futamideje mindössze egy év.

Visszatérve a beruházások 2014-es várt megugrására, a jegybank szerint az igen intenzív növekedést az állam továbbra is segíteni fogja az EU-forrásokból történő infrastruktúra fejlesztésekkel. Egyedül egy szegmens fogja vissza jövőre (is) az állóeszköz felhalmozást, mégpedig a háztartások, amelyek a folyamatban lévő új-lakás építések, illetve kiadott építési engedélyek alapján 2014-ben is elsősorban a hitelleépítést fogják „előtérbe helyezni”.

Ugyanakkor a kiugró állóeszköz felhalmozás ellenére a beruházási rátánk (beruházás/GDP) 2014-ben továbbra is 18 százalék alatt lesz, tehát az ezredforduló 23-24 százalékos értékeitől igencsak messze vagyunk még.

A növekedés megsegíti a költségvetést is

Az inflációs jelentésnek, a kedden megismert elemein, illetve az állóeszköz-felhalmozás várt megugrásán túl egy eleme volt még igazán érdekes. A jegybank szerint az államháztartás ESA-hiánya idén 2,6 százalék lesz, ami 0,1 százalékponttal alacsonyabb a júniusban közöltnél. Ez már csak azért is érdekes, mert féléves költségvetési elemzésében az MNB azt jelezte, hogy a tartalékokból a kormány 29 milliárdot csíphet le anélkül, hogy a 2,7 százalékos hiánycél veszélybe kerülne. Mint ismert, a kormány ennek közel háromszorosát szabadította fel, így minden egyéb változatlansága mellett mi is azt számoltuk, hogy az év végi ESA-hiány 2,9 százalék lehet.

Az mfor.hu kérdésére Windish László elmondta, az elmúlt hónapok költségvetési számain már látszik a belső fogyasztás élénkülése, illetve a vártnál magasabb bruttó bérindex, ami az áfa-bevételek, illetve a járulékok alakulásában is látszik. Emellett a költségvetési bevételeket duzzasztják a frekvenciaengedélyekből származó összegek, illetve a tranzakciós illetékbevételt növelő kormányzati intézkedések is. 

A mostani inflációs jelentés főbb számai, ahogy a táblázatunkban is látható, két kivételtől eltekintve pozitív irányba változtak. Egyedül a jövő évi  költségvetés, illetve bruttó átlagkeresetek esetében történt negatív módosítás.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!