Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában azt mondta a jövő évi költségvetésről, hogy pénteken is lesz egy megbeszélése erről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel. A kormányfő ismét nyomatékosította: semmi értelmét nem látja annak, hogy visszatérjenek egy olyan gazdaságpolitikai ösvényre, amelyen a szocialisták idején járt az ország, és amely "a megszorítás, pénzosztás" logikáját követte.
Orbán Viktor több oktatási ügyet is említett a műsorban, közölve egyebek mellett azt, hogy a szakképzési rendszer duálissá alakításával kapcsolatos döntéseket még az idén meg kell hozni, ami azt jelenti, hogy az általános iskola után a fiatalokat egyszerre kell képezni a tantermekben és a munkahelyeken. Szerinte eljárt az idő a fölött a gondolkodás fölött, hogy a sikeres élethez csak a gimnáziumi, majd főiskolai, egyetemi tanulmányok vezetnek. "A sikeres élethez az út a szakmán keresztül vezet" - jelentette ki.
Felsőoktatási kérdésekkel kapcsolatban jelezte, október végére nevezi ki a kancellárokat. Ők az intézmények gazdasági ügyeiért felelnek majd. Az ő jelentéseiken is múlik, hogy hány felsőoktatási intézmény lesz egy év múlva ilyenkor az országban - közölte.
A kormányfő szólt az Angela Merkel német kancellárral Milánóban folytatott szerdai megbeszéléséről is, amellyel kapcsolatban azt mondta: a mostani világban a német felfogás adja a legsikeresebb gazdaságpolitikát, "a németek spórolósak, ami gazdasági válság idején mindig jól jön". "Itt sokkal inkább a német mentalitás és munkakultúra sikeréről beszélhetünk, semmint politikai ügyességről" - fogalmazott.
Azt is mondta ugyanakkor, hogy Magyarország számára ma Angliában történnek a legizgalmasabb dolgok, mert "ami Angliában történik - unortodoxia szempontjából -, az versenyképes a magyarral, ott olyan dolgokat csinálnak, és olyan dolgokat mondanak, amiért Magyarországon megkövezik az embert, ott pedig az angol sajtó és nyilvánosság éljenzése mellett történik mindez". Kifejtette: David Cameron brit miniszterelnök néhány nappal ezelőtti beszédében "olyan dolgokat mondott, aminek én a felét sem merem mondani, habár gondolom". Idézte például azt a kijelentést, amely szerint Anglia megfontolja, hogy bizonyos európai dokumentumokat magára nézve nem tekint majd kötelezőnek.
MTI