Az elmúlt hét évben a magyar kormány nyakló nélkül vett fel külföldi hiteleket egyre magasabb kamatra, és elkövette azt a bűnt, hogy ezekből kizárólag a jóléti kiadásokat finanszírozta, mondta el a Millenáris Parkban tartott pénteki évértékelő beszédében Orbán Viktor. A Fidesz elnöke szerint ennek következtében az ország mára gyakorlatilag csődbe került, működését kizárólag az IMF-hitel biztosítja.
Erősebb állam, rövidtávon is hasznot hozó reformok
A jövővel kapcsolatos elképzelések között kiemelte, hogy erősebb államra, a pénzpiacokat az eddiginél jobban felügyelő nemzeti szintű kontrollrendszerre van szükség. Szerinte népjóléti politikát kell folytatni, aminek az egyik legfontosabb eleme a munkához jutás elősegítése. Ebben elsősorban a piacra kell támaszkodni, de ha ez nem elég, akkor a tömeges közmunka módszerét is be kell vetni, hangsúlyozta.
Bár a külföldi befektetések - mint mondta - továbbra is értéket jelentenek, a jövőben arra kell törekedni, hogy az adózást és a hitelezést tekintve a magyar cégek is a külföldiekkel egyenlő szereplők legyenek Magyarországon.
A reformokkal kapcsolatban kiemelte: az embereknek ezek eddig sarcot és adóemelést jelentettek. Ezek során egy szűk csoport jól járt, a többség viszont rosszul. Úgy véli, elárulták a közérdeket, ezen a jövőben változtatni kell. A Fidesz elnöke szerint olyan reformokat kell véghezvinni, amelyek rövidtávon is hasznot hoznak majd, részletekbe azonban ezzel kapcsolatban sem bocsátkozott. Mindössze annyit közölt, hogy felül kell írni a mostani munkaellenes, életidegen adórendszert.
Összességében megjegyezte: az állam azért van, hogy a mostanihoz hasonló "cudar időkben" segítségünkre legyen. Azonban nem egyszerűen válságkezelő csomagra, hanem teljesen új irányra van szükség. Szerinte míg a világ vonata megmozdult, Magyarországé még mindig áll.
Végezetül úgy fogalmazott: nem legyőzni akarják a mostani kormányt és politikáját, hanem túl akarnak lépni rajta. "Eljött az ideje, hogy visszaköveteljük az országot azoktól, akik eddig hasznot húztak belőle" - figyelmeztetett.
Új világ születik
A globális gazdasági válsággal kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a mostani krízis csak a felszín, a világ valójában új korszak határára érkezett. E során új világ születik, amelyben politikai, gazdasági és esetleg földrajzi téren is átrajzolódnak majd a térképek. "Lehet, hogy még a kapitalizmus neve is más lesz majd" – tette hozzá.
Orbán Viktor szerint a globális válság fő oka, hogy az államok elengedték a bankok, a tőzsdék, összességében a pénzvilág kezét, és utat engedtek a féktelen pénzteremtésnek. A krízisre adandó válaszokkal kapcsolatban megjegyezte: "Nem az írógép válságát kell kezelni, hanem új gépet, számítógépet kell alkotni."
Visszhang: kevés volt a konkrétum
Ami a beszéd visszhangját illeti, Mesterházy Attila szerint a Fidesz elnöke egyetlen válságkezelő javaslatot sem fogalmazott meg. Az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese az MTI-nek úgy fogalmazott: Orbánnak egyetlen egy gondolata sem volt a munkahelyek védelméről, az adócsökkentésről, a nyugdíjakról vagy a szociális kiadásokról.
Hasonlóan vélekedett Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF szóvivője, aki szerint azonnali cselekvésre, nem pedig semmitmondó mesére van szükség. Szintén a konrétumokat hiányolta Szent-Iványi István. Az SZDSZ országos tanácsának elnöke az MTI-nek elmondta: a gazdasági válsággal kapcsolatban semmilyen konkrét megoldási javaslata nem volt a Fidesz elnökének.
Az új irány, amelyet Orbán Viktor ajánl, Szent-Iványi szerint nem új, hanem nagyon is régi: egy klasszikus államelvű megoldás erős állammal, állami beavatkozással. Ez már megbukott egyszer, mondta. Ezzel együtt kiemelte: alapvetően mérsékelt hangvételű volt a beszéd, ami a jelenlegi feszült helyzetben pozitívumként értékelhető.
Menedzsment Fórum