14:29 - Miért kell elvitatni az emberek sikerét?
Orbán a válaszreakciójában az államadósságra kitérve elmondta: azon kevés országok között voltunk, akik az elmúlt években csökkenteni tudták az adósságot, és mindez az uniós statisztika szerint. Szerinte ez nem a kormány sikere, hanem a magyar embereké. Nem érti, miért kell elvitatni az emberek sikerét.
A devizahitelesekkel kapcsolatban elmondta, hogy eddig már 350 ezer embert mentettek ki vagy az árfolyamgáttal, vagy a végtörlesztéssel. A további lépéseket illetően pedig a bíróság döntésére várnak.
Komolytalannak nevezi azt a feltételezést, miszerint a paksi bővítés után drágább lenne az áram ára, sőt, az akár 13 százalékkal is csökkenhet. Magyarország problémája ráadásul nem a "nukleáris energiafüggőség", hanem a gázfüggőség. Hamarosan eljutunk Orbán szerint oda is, hogy teljes energiafüggetlenséget élvezhessünk.
Azoknak a fiataloknak pedig, akik külföldre mentek dolgozni, köszönetet kell mondani, hiszen komoly összegeket küldtek haza Magyarországra. Orbán nem érti miért kell támadni és menekültnek nyilvánítani őket.
14:16 - "Hová tűnt Mesterházy Attila?"
"Hová tűnt Mesterházy Attila? Miért nincs a munkahelyén a baloldal kijelölt miniszterelnöke. Értem, hogy külföldön van, de ez a baloldal komolytalanságát mutatja, hisz a fontos témáknál nincs jelen" - kezdte felszólalását Rogán Antal a Fidesz frakcióvezetője.
Az imént Harrach Péter a felszólalásának elején azzal indított, hogy három kampánybeszédet hallhattunk. Rogáné semennyiben sem másabb nála: ezt a trendet folytatja és nem csak azért, ahogy indította beszédét. Pontokba szedve veti össze ugyanis a kormány és a baloldal eredményét. Így kitér a nyugdíjakra, a vizitdíjra, a gyerekes családokra, a foglalkoztatási sikerekre is.
14:11
Harrach Péter KDNP-s képviselő felszólalásában sikerekről, gyed extráról, a nyugdíjak növekvő reálértékéről beszél, a foglalkoztatás terén elért eredményekre is kitér természetesen. Hangvételében sokkal monotonabb, bármiféle szenvedélytől mentes ez a beszéd a korábban elhangzottakhoz képest.
A családtámogatásokon és a nyugdíjakon túl a paksi bővítés mellett érvel, mellyel szerinte felelős döntést hozott a kormány.
14:03 - Vona: "Mit mondanak majd? Hogy bocsi?"
Külpolitikai felelőtlenséget, annak is a csimborasszóját követik el Orbánék Paks oroszok általi bővítésével. Ráadásul rossz az időzítés is, így a választások előtt - kezdte felszólalását Vona Gábor Jobbikos képviselő. "Ha annyira fontos ez a megállapodás, miért nem lépték meg korábban?" - teszi fel a költői kérdést. Vona a felelőtlen kormányoldal mellett a felelőtlen baloldalt is górcső alá veszi. Amit az MSZP csinál az "lárifári"; el kellene dönteniük, hogy Oroszországgal, vagy az atomenergiával van problémájuk. Vona Gábor felszólalásában sokkal inkább "ekézi" az MSZP-t, mint a kormányoldalt. Szerinte lényegében köpönyegforgatás az, amit csinálnak az oroszokkal kapcsolatban.
"Ha az Önök miniszterelnöke kerül hatalomra, mit fognak mondani Putyin elnöknek, ha a hosszú távú gázszerződésekről tárgyalnak majd, miközben most kígyót, békát kiabálnak rájuk? Hogy, bocsi?"
A kormányra térve elmondta: statisztikailag bűvészkedik a közbiztonság és a foglalkoztatás terén is. Végezetül az elszámoltásra tesz ígéretet a kormányra kerülésük esetén.
13:54 - Schiffer: "felsült" a kormány
Schiffer András, LMP-s képviselő felszólalását a paksi bővítés kritikájával indítja, mely szerinte legalább a duplájára fogja felnyomni az energiaárakat.
Úgy véli, 1200 milliárd forintos ajándékot adtak az egykulcsos adóval az amúgy is jól keresőknek, és szerinte ez szétszakította a magyar társadalmat. Schiffer kitért arra is: a nettó bér az Orbán által említett jelentős emelés mellett mindössze 6 százalékkal nőtt. Ennél nagyobb mértékben emelkedett viszont az alacsony keresetűek adóterhelése. Kritizálja a munkahelyteremtés elmaradását, mivel a közfoglalkoztatás nem értékteremtő munka, mindössze a statisztika szépítésére jó. Ezzel kapcsolatban Czomba Sándor korábbi nyilatkozatát idézte be.
Az államadósság kérdésében is "felsült" a kormány, Paks2 következményeként pedig az adósságszolgálat 90 százalék fölé megy. Kritikaként jegyzi meg, hogy a stratégiai partnerséget nem helyi vállalkozóknak kínálnak, hanem például a Tesconak.
A 8 perces felszólalási időbe még a felsőoktatási forráskivonás, az offshore-lovagok, a korrupció elleni harc, a söralátét-méretű bevallás és a devizahitelesek problémája is belefér, mint sikertelen sztori.
Úgy tűnik, jelenleg a paksi bővítés a legégetőbb probléma Schiffer András számára. Beszédében négyszer is kitért rá 1-1 mondat erejéig.
13:40 - Harangozó: menekülnek a paksi vita elől
Orbán Viktor beszédét befejezte, most a képviselői reakciók következnek. Először Harangozó Tamás, MSZP-s képviselő fejti ki véleményét.
Először is elismeri a miniszterelnök teljesítményét, mivel 25 percen keresztül rezzenéstelen arccal elmondani az elhangzott beszédet nem kis teljesítmény. Felemlegeti az adósságharcot, melyben elbuktunk. Nagyobb szerinte ugyanis az államadósság, mint 2010-ben volt, és mindezt a magánnyugdíjpénztári megtakarítások bevonása mellett sikerült elérni. Hiányolja a képviselő még a forint árfolyamáról szóló mondatokat is, ahogy az sem tetszik neki igazán, hogy a kormánypárti képviselők menekülnek a paksi bővítés témája elől.
13:38 - Orbán: megoldási javaslatot nyújtunk az uniónak
A rezsiharc legfőbb feladatai egyrészt a következő, harmadik rezsicsökkentési törvény elfogadása lesz, de meg kell alkotni a nonprofit közműszolgáltatást is.
Ismét az amerikai rendkívül alacsony energiaárakkal érvel Orbán Viktor. Szerinte radikálisan alacsonyabb árakat csak azok letörésével lehet elérni. "Ezért, mi egy megoldást javaslunk az EU számára is, melynek fontos jövőbeli feladata lesz az árak letörése az uniós versenyképesség miatt".
13:34 - Megint támadják a magyar családokat
"Ne kerteljünk: a brüsszeli multik, bankárok újabb támadásra készülnek a magyar családok ellen" - utalt itt Orbán a rezsicsökkentés miatt induló újabb kötelezettségszegési eljárásra.
A kormányfő szerint azonban elég erősek vagyunk ahhoz, hogy megvédjük a rezsicsökkentést.
13:32 - Óriások tyúkszemére léptünk
Vannak még azonban feladatok. A legfőbb kihívás, hogy tovább javítsanak az életminőségen, melynek legfőbb megoldása az, ha letörik az energiaárakat. Az alacsony rezsi ugyanis biztonságos életet tesz lehetővé minden magyar család számára, az olcsó energia pedig a vállalatok számára növeli a versenyképességet.
Ismét megismétli a célt: a legfőbb feladat a rezsicsökkentés megvédése és folytatása. "Ezzel olyan óriások tyúkszemére léptünk, kiknek nagy befolyása van az unióban"
13:30 - Van jövőnk!
Sikerült túljutnunk a reménytelenségen, a megosztottságon, a hanyatláson. A megújult Magyarországnak ismét van jövője, mert stabilan és fenntarthatóan növekszik a gazdaság. Azért is van jövőnk, mert ott helyezkedünk el, ahol Európa gazdasági motorja lesz az előttünk álló időszakban.
13:28 - Nem ijedünk meg semmitől és senkitől
A megújult Magyarország már nem ijed meg semmitől hiába fenyegetik, még akkor sem, ha nagyobb erőkkel találja szemben magát. Ez a Magyarország már nem bújik el a viták és a harcok elől - jelentette ki a kormányfő.
Cél, hogy a kivitelünk egyharmada EU-n kívüli országokba irányuljunk. Orbán ez szerint bár ambicíózus cél, de nem lehetetlen.
13:23 - Már nem kell külföldi mankó
Most a négy évvel ezelőtti célkitűzéseket veszi sorra Orbán Viktor. Azt vállalták akkor, hogy "eltakarítják a múlt romjait és egy erős Magyarországot" építenek fel, a jövőnk irányítását pedig saját kézbe vesszük. "A külföld mankói helyett saját lábra állunk, és szakítunk a "merjünk kicsik lenni" hozzáállással" - jelentette ki.
Kiemeli az alacsony inflációt, a 3 százalék alatti hiányt, a háztartások rezsicsökkenését, a folyó fizetési mérleget, a foglalkoztatás növekedését, mely történelmi csúcsot ért el. Negyedmillióan dolgoznak többen, mint 4 éve, amikor is 10 millióból csak 1,8 millióan fizettek adót, ez pedig Orbán szerint összeomláshoz vezethetett volna.
(szerk: hogy jött ki az 1,8 millió adófizető? Fél évvel ezelőtt utánajártunk, miért mond ennyit Orbán Viktor)
A 9 százalék körüli munkanélküliségi rátával kapcsolatban elmondta: ez még mindig magas, és messze vagyunk attól, ahova el akarunk jutni.
Elismerően szól a minimálbér nagymértékű emeléséről is.
13:15 - Sok fontos döntés született
Orbán Viktor beszéde elején a kormány néhány eddigi fontos döntését ismerteti a Parlamentnek:
- EU-val kötött pénzügyi együttműkés szabályozása. A cél, hogy a rendelkezésre álló többezer milliárd forint 60 százaléka gazdaságfejlesztésre menjen. Ez hozzájárul ahhoz ugyanis, hogy Magyarország egy felívelő pályán haladjon a jövőben.
- Államközi szerződést kötöttünk Oroszországgal a nukleáris együttműködésről.
- A Fővárosi Gázművek német kézben lévő tulajdonrészének visszavásárlásra. (ezt a pontot hangos taps kísérte)
- A kormány néhány részletében módosította a miskolci digitális hozzáférési programot.
- 2014-2015 évre vonatkozó tanuszoda építési program, melynek révén minden járási központban lesz legalább egy új uszoda.
- A kormány kiemelt üggyé nyilvánította a 2021. évi úszó világbajnokság ügyét, ami a legnagyobb sportesemény lesz, melyet Magyarország "valaha rendezett".
- Online pénztárgép-rendszerre történő átállás. Ez a program a kiegyensúlyozott költségvetési gazdálkodás előfeltétele.
- 32 egyezmény aláírása Törökországgal és vízummentes utazási lehetőség.
- A V4-ek együttműködnek az ukrajnai helyzettel kapcsolatban, különös figyelemmel követik a kárpátaljai magyarok helyzetét, kiknek támogatást nyújtunk.
- Újabb jelentős külföldi beruházások kezdődtek Magyarországon. Jelentősen nőtt ennek következtében a magyar gazdaság. Például egy amerikai és egy angol cég hozta Budapestre szolgáltatóközpontját, melynek révén 500 és 200 új munkahely jön létre.
Háttér
Orbán Viktor napirend előtti felszólalásával indul a tavaszi ülésszak, mely rendkívül rövid lesz, hiszen február 13-án már véget is ér. Két nappal később ugyanis kezdődik a kampányidőszak, melyben a törvényhozás szünetel. Viszont hiába a rövid ülésszak, igen fontos témák kerülnek terítékre, így például a paksi bővítésről szóló megállapodás az oroszokkal, a harmadik rezsicsökkentés.
Napirend előtti felszólalásában minden bizonnyal a parlament előtt álló főbb feladatokat, egy rövidke évértékelést és még rövidebb jövőbe tekintést hallhatunk majd. Az Orbán Viktor által elmondottakra ráadásul szokás szerint az ellenzéki frakcióvezetők is reagálhatnak, kérdéseket tehetnek fel.
mfor.hu