Az Orbán-kormány devizahitelekkel kapcsolatos döntése számos európai politikus arcára csalt gúnyos mosolyt. Konkrétan arról van szó, hogy a magyar parlament egy olyan intézkedést fogadott el, mely az euróban, vagy svájci frankban eladósodott jelzáloghiteleseknek megengedi tartozásaik egy összegben történő törlesztését, 25 százalékkal az aktuális piaci devizaárfolyamok alatt.
A többségében olasz, osztrák és svájci hitelezők természetesen meghökkenéssel reagáltak az új törvényre. A hitelező bankok úgy látják, hogy ez a lépés jelentős veszteségeket eredményez fennálló jelzáloghitel ügyleteiknél. A lakossági jelzáloghitelek közel kétharmadát külföldi devizában jegyzik. A hitelek 53 százalékát svájci frankban vették fel, ezeknek a szerződéseknek a többségét pedig évekkel ezelőtt kötötték, amikor a svájci alapkamatok nagyon alacsonyak, a frank pedig a mainál sokkal gyengébb volt. Mivel az elmúlt 2-3 évben drámaian erősödött a svájci valuta, így a törlesztőrészletek is fájdalmasan megugrottak.
Több európai pénzügyi politikus azzal fenyegetőzött, hogy az EU-t fogják felkérni, ellenőrizze, hogy az új törvény összhangban van-e az EU-s jogszabályokkal. Ausztria pénzügyminisztere, Maria Fekter már meg is tette ezt a lépést, arra hivatkozva, hogy Orbán végtörlesztési terve "óriási veszteségeket" okozhat a bankoknak, és a szélesebb euróövezetben is további kockázatokat jelentene.
Orbán, a maga részéről azzal indokolja az intézkedést, hogy a bankok hibásan cselekedtek, amikor a kockázatokat felmérni nem tudó ügyfeleknek adták meg ezeket a hiteleket. Egy magyar lapnak adott interjúban Orbán ennél is tovább ment, és az előző kormányokat ostorozta, amiért azok képtelenek voltak szembeszállni az Európát és Magyarországot "romba döntő" bankvezetőkkel.
Bár a kétségbeesett devizahitelesek egy része örömmel fogadta az intézkedést, a bejelentés azonban tovább rontott az amúgy is gyengélkedő forinton. Az újból szárnyaló dollárral szemben jelenleg 215 körül mozog a forint, míg két hónappal ezelőtt még 185 alatt volt az árfolyam. A magyar fizetőeszköz még a közös valutát is alulmúlta, az EUR/HUF árfolyam többször is 290 fölé emelkedett, mely kevesebb mint három hónap alatt 11 százalékos pluszt jelent. Tavaly november óta ez a volt a forint legrosszabb hónapja.
Hogy ez az intézkedés mennyiben tudja levenni a terhet a küszködő frankhitelesek válláról, azt még nem lehet tudni. A kiújult forintgyengülés ugyanakkor tovább súlyosbította a hiteltörlesztők nagy többségének helyzetét. Mindemellett számos helyi hitelező már számtalanszor kínált forinthiteleket, mellyel a jelzálogosok kiválthatják külföldi devizában felvett hiteleiket. Több magyar háztartásban azonban már így is beköszöntött a karácsony.
Azt még nem lehet tudni, hogy a miniszterelnök sikeresen tudja-e majd végrehajtani az intézkedést, anélkül hogy az EU megrovásban részesítené. Orbán már begyűjtött egy rossz pontot tavalyi vitatott döntése miatt, melynek értelmében visszamenőleges adókat rótt ki a távközlési, olajipari és egyes kiskereskedelmi vállalatokra. A magyar bankárok időközben az Alkotmánybíróságra vitték az új törvényt. Számos EU-s politikus joggal neheztelhet Orbánra, amiért a miniszterelnök újfent fittyet hány Európára.
Forrás: FxPro
Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.