3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lisszabontól Vlagyivosztokig terjedő szabadkereskedelmi övezet létrehozására tett javaslatot az orosz miniszterelnök egy német lapban közölt cikkében.

A Süddeutsche Zeitung csütörtöki számában megjelent terjedelmes írásban Vlagyimir Putyin emlékeztetett a 2008-ban kitört globális gazdasági és pénzügyi válságra, amely rávilágított mind Oroszország, mint az Európai Unió sebezhetőségére. Az előbbi változatlanul erősen függ a nyersanyagok világpiaci konjunktúrájától, míg az utóbbi az évek óta folytatott iparleépítés következményeit nyögi; ráadásul az a veszély fenyegeti, hogy tovább gyengülnek pozíciói az ipari és csúcstechnológiai termékek piacán. Ugyanakkor az Oroszország és az EU közötti együttműködés szintje távolról sem felel meg az előttük álló kihívásoknak - szögezte le az orosz kormányfő.

A fordulat érdekében ki kell aknázni az Oroszországban és az Európai Unióban meglévő valós lehetőségeket és előnyöket. Ezáltal ugyanis a két gazdaság valóban harmonikus szintézise jöhetne létre. Az EU klasszikus és jól bevált gazdaság és az új, feltörekvő orosz gazdaság egyaránt rendelkezik olyan növekedési tényezőkkel, amelyek jól kiegészítik egymást.

A szintézis felé vezető lépésként Putyin "harmonikus gazdasági közösséget" javasol Lisszabontól Vlagyivosztokig, amelyet később szabadkereskedelmi övezet és a gazdasági integráció talán még fejlettebb formái követhetnének. Ennek feltétele azonban azoknak az akadályoknak a felszámolása, amelyek ma még gátolják Oroszország felvételét a WTO-ba - hangsúlyozta Putyin.

A másik lépés volna elképzelése szerint olyan közös iparpolitika kialakítása, amelynek alapját Oroszország és az EU technológiai és nyersanyag-potenciáljának az összefogása képezné. Megfontolandónak tartja az orosz kormányfő uniós és orosz cégek "stratégiai szövetségét" a hajógyártás, repülőgépgyártás, gépjárműipar, világűrkutatás, gyógyszeripar, orvosi berendezés- és műszergyártás, atomenergetika terén.

A harmadik elképzelést a közös európai energiakomplexum jelenti, amely Putyin szerint "már a kapukon kopogtat". A közelmúltban bizonyos tranzitországokkal támadt vita elkerülése érdekében határozta el Moszkva - számos európai kormány támogatását bírva - az Északi és a Déli Áramlat gázvezeték megépítését. Megvalósulásuk esetén ezek a csővezetékek biztosítani fogják Európa diverzifikált és rugalmas ellátását földgázzal. Ezáltal pedig végleg a múlté lesznek az energetikával kapcsolatos mesterséges problémák - vélekedett az orosz miniszterelnök.

Putyin a terv szerint csütörtökön este érkezik Berlinbe, majd pénteken tárgyal Angela Merkel kancellárral. Ezen kívül felszólal a Süddeutsche Zeitung által szervezett gazdasági konferencián, amelyen német konszernek és vállalatok főnökei vesznek részt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!