A Süddeutsche Zeitung csütörtöki számában megjelent terjedelmes írásban Vlagyimir Putyin emlékeztetett a 2008-ban kitört globális gazdasági és pénzügyi válságra, amely rávilágított mind Oroszország, mint az Európai Unió sebezhetőségére. Az előbbi változatlanul erősen függ a nyersanyagok világpiaci konjunktúrájától, míg az utóbbi az évek óta folytatott iparleépítés következményeit nyögi; ráadásul az a veszély fenyegeti, hogy tovább gyengülnek pozíciói az ipari és csúcstechnológiai termékek piacán. Ugyanakkor az Oroszország és az EU közötti együttműködés szintje távolról sem felel meg az előttük álló kihívásoknak - szögezte le az orosz kormányfő.
A fordulat érdekében ki kell aknázni az Oroszországban és az Európai Unióban meglévő valós lehetőségeket és előnyöket. Ezáltal ugyanis a két gazdaság valóban harmonikus szintézise jöhetne létre. Az EU klasszikus és jól bevált gazdaság és az új, feltörekvő orosz gazdaság egyaránt rendelkezik olyan növekedési tényezőkkel, amelyek jól kiegészítik egymást.
A szintézis felé vezető lépésként Putyin "harmonikus gazdasági közösséget" javasol Lisszabontól Vlagyivosztokig, amelyet később szabadkereskedelmi övezet és a gazdasági integráció talán még fejlettebb formái követhetnének. Ennek feltétele azonban azoknak az akadályoknak a felszámolása, amelyek ma még gátolják Oroszország felvételét a WTO-ba - hangsúlyozta Putyin.
A másik lépés volna elképzelése szerint olyan közös iparpolitika kialakítása, amelynek alapját Oroszország és az EU technológiai és nyersanyag-potenciáljának az összefogása képezné. Megfontolandónak tartja az orosz kormányfő uniós és orosz cégek "stratégiai szövetségét" a hajógyártás, repülőgépgyártás, gépjárműipar, világűrkutatás, gyógyszeripar, orvosi berendezés- és műszergyártás, atomenergetika terén.
A harmadik elképzelést a közös európai energiakomplexum jelenti, amely Putyin szerint "már a kapukon kopogtat". A közelmúltban bizonyos tranzitországokkal támadt vita elkerülése érdekében határozta el Moszkva - számos európai kormány támogatását bírva - az Északi és a Déli Áramlat gázvezeték megépítését. Megvalósulásuk esetén ezek a csővezetékek biztosítani fogják Európa diverzifikált és rugalmas ellátását földgázzal. Ezáltal pedig végleg a múlté lesznek az energetikával kapcsolatos mesterséges problémák - vélekedett az orosz miniszterelnök.
Putyin a terv szerint csütörtökön este érkezik Berlinbe, majd pénteken tárgyal Angela Merkel kancellárral. Ezen kívül felszólal a Süddeutsche Zeitung által szervezett gazdasági konferencián, amelyen német konszernek és vállalatok főnökei vesznek részt.
MTI