A legborúlátóbb becslések szerint a korrupcióra fordított összeg megfelel a GDP felének.
A Transparency International (TI) novemberi jelentése szerint Oroszország a 176 vizsgált ország között tavaly óta a 146. helyről a 154. helyre csúszott vissza, ezzel Pápua-Új-Guinea és Tádzsikisztán között foglal helyet, s a vesztegetésre fordított összeg tavaly 300 milliárd dollár volt.
Jelena Panfilova, a TI oroszországi központjának igazgatója csütörtöki sajtóértekezletén kijelentette: Oroszország sokat javíthatna mutatóin, ha a nagy feltűnést keltő ügyeket alaposan és objektívan kivizsgálnák, és az eredményből levonnák a kellő következtetéseket. Az ország tekintélyét már a Daimler-ügy, a Szergej Magnyitszkij jogász vizsgálati fogságban bekövetkezett halálának ügye, valamit a kuscsevszkajai 12-szeres gyilkosság alapos felderítése is javítaná, noha ezek az esetek a korrupció egészét tekintve elenyésző értékűek.
A Daimler nemzetközi vesztegetési ügyében egyelőre a céget vádolják a vásárlók megtévesztésével, a "visszacsurgatást" elváró belügyi és más hivatalnokokat nem érte bántódás. Magnyitszkij magas rangú belügyi hivatalnokokat vádolt azzal, hogy egy befektetési társaságtól "elloptak" cégeket, és azok nevében sok milliárd rubel adót igényeltek vissza: ezért ő került börtönbe, ahol megfelelő orvosi kezelés híján meghalt. Halálának évfordulóján közölték: alighanem ő foglalkozott adócsalással. Kuscsevszkajában kiderült, hogy bűnbanda tartotta rettegésben az egész falut, s a bűnözőket egészen a megyei vezetésig védték.
Panfilova kijelentette: a TI javasolja a hatóságoknak, hogy igen alaposan vizsgáljanak ki az interneten és a sajtóban felmerülő minden korrupciós ügyet, mert ha nem teszik, ezt az emberek csak úgy értelmezhetik, hogy minden marad a régiben.
2001 óta legalább hat törvényt, utasítást, akciótervet fogadtak el a korrupció-ellenes harcról. A Moszkovszkij Komszomolec nem reprezentatív felmérése szerint az emberek 79 százaléka véli úgy, hogy a korrupció akadályozza a gazdasági fejlődését, 13 százalék szerint hasznos, mert megelőzi a bürokratikus aktatologatást, 4 százalék szerint pedig mindegy, hogy az államnak kell-e fizetni, vagy képviselőinek.
Számos megfigyelő a szocsi téli olimpia és a 2018-as labdarúgó VB megrendezésében pedig afféle fordított korrupciót lát: a rendezvényekre fordítandó hatalmas összegek jelentős részét ellopják majd, és örömmel választják majd újra azokat a vezetőket, akik ezt lehetővé tették. És "akik nem indították be a társadalom öntisztító mechanizmusát, a valós többpártrendszert és vele a politikai versenyt" - írta a Moszkovszkij Komszomolec publicistája csütörtökön.
MTI