Alaposan felforgatta a korábbi időszakhoz képest csendes piacokat az olasz választások eredménye. A korábbi közvélemény-kutatásokkal, illetve az urnák hétfői három órás zárását követően napvilágot látott exit-pollokkal ellentétben ugyanis patthelyzet közeli állapot alakult ki az olasz törvényhozásban. Ez pedig alaposan felerősítheti az euróválság rendezésével kapcsolatos kockázatokat.
Ennek megfelelően hatalmas volatilitás alakult ki mind a deviza-, mind a részvény-, mind a kötvénypiacokon. A megugró bizonytalanság miatt a devizapiacon természetesen a legnagyobb vesztes az euró lett, amely a délutáni 1,33 feletti szintekről 1,302-ig csúszott le kedd reggelig, ahonnan azóta minimálisan tudott csak korrigálni. (Február elején még 1,37-nél is járt a kurzus, ami miatt a francia politikusok az euró túlzott felértékelődéséről beszéltek.)
A piacok összetettségére jellemző, hogy bár a japán jen, amerikai dollár páros jegyzésének nagyjából semmi közvetlen kapcsolata nincs az olasz választásokhoz, a jen-dollár kereszt a hétfő délutáni 94 feletti szintről 91 alá süllyedt, igaz azóta már visszakorrigált 92 közelébe.
A hétfő délután folyamatosan közölt választási eredményeknek köszönhetően az európai piacokon is beindult az eladási hullám, amely értelemszerűen leginkább az olasz piacot érintette, de nagy zuhanás volt a spanyol, de még a német piacon is. Igaz, a nap elején összeszedett pluszoknak köszönhetően a hétfői napot pluszban tudták zárni a jelentős volatilitást követően. A keddi zuhanást azonban úgy tűnik, nem tudják elkerülni a piacok, legalábbis nap elején biztosan nem, hiszen az olasz FTSE MIB 3,8, a spanyol IBEX 3,3, a francia CAC40 2,5, a német DAX pedig 2 százalékos mínuszban áll. De zuhanás volt kedd reggel Ázsiában és hétfő este a Wall Streeten is. A vezető amerikai indexek 1,5-1,8 százalékkal hanyatlottak, míg a japán Nikkei 225, a erős jennek is köszönhetően 2,2-vel. A többi ázsiai piac visszaesése egy és másfél százalék között szórt.
A kötvénypiacokon is jelentős elmozdulást hoztak az olasz választási eredmények. A kockázatosabb olasz és spanyol 10 éves papíroktól szabadultak a befektetők, amit jól mutat a hozamok 5,1, illetve 3 százalékos megugrása is. Előbbi idei évi csúcsára, 4,66 százalékra, utóbbi pedig 5,26 százalékra emelkedett. Velük szemben a német hozamok havi mélypontjukra, 1,5 százalékra csökkentek, ami 4,5 százalékos zsugorodásnak felel meg.
A magyar eszközök közül a forint és a BÉT is megérezte valamennyire az eurózóna szempontjából negatív politikai fejleményeket, hiszen a forint euróval szembeni árfolyama a hétfő kora délutáni 293 alatti szintjéről 294,4-ig emelkedett, ahol azóta is tartózkodik. A BUX a tegnapi 0,24 százalékos csökkenés után ma tovább csorog lefele, elsősorban a gyenge Mol-eredményt követő 2 százalék feletti zuhanásnak, illetve az OTP vesszőfutásának köszönhetően.
A magyar kötvények tegnapi másodpiaci referenciahozamai egyelőre még nem tudták tükrözni a feszültséget, amire ma tudnak majd reagálni ugyanúgy, ahogy az elsődleges piaci mai 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciója is (bár a hosszabb államkötvények aukciója izgalmasabb lenne).
mfor.hu