Az Európai Unió által elfogadott idei 3,8 százalékos hiány tarható, "ha valaki akarja tartani" - magyarázta Oszkó Péter, hozzátéve, hogy néhány tized százalékos kockázat kétségtelenül van, de ez kezelhető. Szapáry György szerint azért lesz nagyobb a hiány, mert a bevételek, elsősorban az áfa, aztán a társasági adó és az szja a tervezettnél kisebb lesz. Emellett a kiadási oldalon: elsősorban a MÁV-nál és az önkormányzatoknál feszültségek vannak a normális működés biztosítása miatt.
"Szomorú vagyok, mert az utolsó pénzügyminiszterrel kell most vitatkozni, mivel az új kormányban nem lesz pénzügyminiszter, illetve Pénzügyminisztérium, így nem tudom, hogy a Szapáry György által felvetett szükséges lépéseket ki fogja megtenni" - közölte Kupa Mihály. A korábbi pénzügyminiszter az önkormányzatok kötvényadósságát ezermilliárd forintra tette, amit az állam garantál. Megjegyezte azt is, hogy az egészségügybe 65 milliárdot "kell majd betenni, s ha a munkaadói járulékot még idén csökkenti a kormány, akkor a hiány 5,0 százalékra ugorhat fel", s ezt valószínűleg elfogadja az Európai Unió.
Az IMF-fel meg lehet állapodni, hiszen a valutaalapnak és a magyar kormánynak ugyanaz a célja: biztosítani a tartós gazdasági növekedést - hangsúlyozta Szapáry György.
Oszkó Péter emlékeztetett arra, hogy a Bajnai-kormány is megállapodott az IMF-fel és az Európai Bizottsággal egy korábban kitűzöttnél magasabb hiányban, miközben reformlépéseket vállalt a nyugdíj és az adórendszerben. Ha a következő kormány belevág reformokba, akkor ahhoz hozzá lehet igazítani a költségvetési pályát - tette hozzá. A lehető legjobb állapotban adjuk át a költségvetést - jelezte Oszkó Péter, aki szerint a szaktárca minden adatot nyilvánosságra hozott, az átadás-átvételkor ezt foglalják össze.
MTI/Menedzsment Fórum