Olyan válságkezelést szeretnénk végezni, amely nemcsak napi problémákra ad választ, hanem strukturális átalakításokat is tesz - jelentette ki a miniszter sajtótájékoztatóján, azt követően, hogy az uniós tagországokból érkezett kollégáival részt vett a havi szokásos pénzügyi tanácsülésen. A találkozó egyik témája volt a nemzetközi gazdasági válság és kezelésének uniós lehetőségei.
Az euróövezeti miniszterek közül előzőleg többen értésre adta adták, hogy nem lehet szó az eurózónás csatlakozási kritériumok megváltoztatásáról. Korábban ugyanakkor mások mellett Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök is javasolta, hogy az unió fontolja meg a csatlakozási folyamat lerövidítését.
Azt tartjuk fontosnak, hogy Magyarország mielőbb kerüljön olyan pénzügyi helyzetbe, produkáljon olyan mutatókat, amelyek lehetővé teszik az eurócsatlakozást - szögezte le most Oszkó Péter. Hangoztatta, hogy a kritériumrendszer teljesítése a jelen helyzetben csak részben múlik Magyarországon, másik részben a külső feltételeken.
A kormány ezért elsősorban olyan lépéseket hirdet meg, amelyek teljesítése tőle függ. Mint mondta, ezeket igyekeznek úgy végrehajtani, hogy az azt üzenje a piacnak, Magyarország a lehető legjobb úton jár.
Olyan ígéreteket azonban nem kívánnak tenni, amelynek teljesítése részben külső tényezőkön is múlik, ráadásul olyanokon, amelyek bizonytalanok és gyorsan változnak - tette hozzá. Oszkó Péter a brüsszeli ülésen tárgyaltakról szólva beszámolt arról is, hogy a pénzügyminiszteri tanács eleget tett az ambiciózus tavaszi jogalkotó programnak, és az Európai Parlamenttel együttműködve elfogadott négy jogszabályt, nevezetesen a hitelminősítőket szabályozó rendeletet, a biztosítók szavatolótőkéjét szabályozó irányelvet, valamint az elektronikus pénzkibocsátó intézményekről és a határon átnyúló fizetésekről szóló jogszabályokat. A tervek szerint ezt egészíti ki szerdán az Európai Parlament a banki tőkemegfelelési irányelv módosításával.