2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági szankciók miatt 20 százalékkal csökkenhet az Oroszországba irányuló német export a német kereskedelmi és iparkamarák szövetsége (DIHK) szerint.

A szervezet pénteki hírlevele szerint a német-orosz gazdasági kapcsolatokat az eddigi, nem gazdasági jellegű uniós szankciók is megterhelték, a pénteken hatályba léptetett újabb - az orosz pénzügyi szektort, az energiaszektort és a hadiipart célzó - büntetőintézkedések pedig tovább rontják a kilátásokat.

Az export már a január-májusi időszakban is 15 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, az év egészét tekintve pedig 20 százalékkal eshet vissza - vázolta Tobias Baumann, a DIHK Oroszországgal, Közép-Ázsiával és Délkelet-Európával foglalkozó osztályának vezetője.

Kiemelte, hogy mindenekelőtt a gépgyártó vállalatok kivitele csökkenhet az Oroszországot sújtó uniós szankciók következtében. Hozzátette, hogy a német gazdaságban 300 ezer munkahely fennmaradása függ az orosz exporttól, és ezek az állások ugyan "nem szűnnek meg egyik napról a másikra, de egy részük veszélyben van".

Az Oroszországban tevékenykedő német cégeket összefogó szervezet, a Német Gazdaság Keleti Bizottsága szerint 25 ezer munkahelyet sodor közvetlen veszélybe az úgynevezett harmadik körös - gazdasági jellegű - uniós szankciók révén keletkező helyzet.

A német cégek tavaly 36,1 milliárd euró értékben exportáltak Oroszországba, elsősorban gépeket, gépjárműveket és vegyipari termékeket. Oroszország részesedése a német kivitelben így 3,7 százalékos volt 2013-ban, és Oroszország a 11. helyen állt a német gazdaság exportpiacainak nagyság szerinti rangsorában.

Az Oroszországból származó import tavaly 40,1 milliárd eurót tett ki Németországban. Az Európai Unió legnagyobb nemzetgazdasága elsősorban nyersanyagokat és energiahordozókat importált Oroszországból. A legfontosabb a kőolaj és a földgáz volt. A teljes németországi földgázfogyasztás nagyjából egyharmadát fedezik orosz forrásból.

A gazdasági kapcsolatok jelentőségét mutatja az is, hogy a német vállalkozások oroszországi befektetéseinek összértéke tavaly elérte a 22 milliárd dollárt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!