3p

Az uniós statisztika szerint is hazánk teljesítménye leginkább a problémás országokéval van egy szinten. Negyedéves és éves összevetésben is ugyanolyan mértékű visszaesést szenvedett el Magyarország, mint a spanyol gazdaság.

Az Eurostat csütörtökön délelőtt tette közzé a harmadik negyedévre vonatkozó GDP-statisztikáját. Eszerint a magyar előző évhez mért 1,6 százalékos visszaesésénél csak a bajban lévő országok teljesítménye volt rosszabb július-szeptember hónapokban.

Bár a nemzetközi adatok közül jó pár ország eredménye hiányzik még, annyi már bizonyosan állítható, hogy az uniós államokat tekintve Görögország 7,2 százalékos visszaesése, Olaszország 2,4, Ciprus 2,3 és Portugália 3,4 százalékos zsugorodása rosszabb a magyarnál. A spanyol gazdaság teljesítménye viszont a hazaival megegyező, 1,6 százalékos visszaesés.

A régiós országokat nézve változatlan a sereghajtó szerepünk. Míg Románia 0,8 százalékkal tudott növekedni előző évhez képest, Szlovákia gazdasága 2,5 százalékot bővült, addig a cseh gazdaság 1,5 százalékos zsugorodása is minimálisan kisebb a magyar 1,6 százalékos visszaesésnél. (Lengyelország harmadik negyedéves adatára még várnunk kell, ugyanakkor az előző negyedéveket elnézve, éves bázison legalább 2 százalékos növekedést tőlük is lehet várni a harmadik negyedévre).

Az adatunkkal ráadásul jelentősen el is szakadtunk az uniós átlagtól, mely 0,6 százalékos visszaesésről tanúskodik az eurózónán belül, a teljes Unióban pedig "csak" 0,4 százaléknyi mínuszt közölt a statisztikai hivatal.

Az Eurostat közlése egyébként amiatt is érdekes, mert a Nemzetgazdasági Minisztérium nemzetközi trendekkel magyarázta a magyar gazdaság teljesítményét, mely éves bázison jelentősen alulmúlja az uniós átlagokat.

Negyedéves szinten sem jobb a helyzet

Negyedéves szinten 0,2 százalékot csökkent a gazdaságunk teljesítménye, és így továbbra is recesszióban maradtunk, de ilyen összevetésben sem mondhatni, hogy jobban állnánk, mint éves bázison vizsgálva a kérdést. Az eurózóna a magyarhoz közeli mértékben, 0,1 százalékot zsugorodott a harmadik negyedévben, a teljes Unióban azonban 0,2 százalékos bővülést regisztrált az Eurostat.Az adatok alapján tehát recesszióban van az eurózóna is.

Az országok rangsorát nézve a magyar 0,2 százalékos visszaesésnél rosszabbat regisztráltak Csehországban (-0,3 százalék), Spanyolországban (-0,3 százalék), Cipruson (-0,5 százalék), Hollandiában (-1,1 százalék) és Portugáliában (-0,8 százalék).

A szomszédos országokat nézve hasonló a helyzet, mint éves összevetésben: Szlovákia 0,6 százalékot növekedett, Románia fél százalékot, a csehek pedig 0,3 százalékot estek vissza. Így ilyen szempontból sereghajtók nem, csak utolsó előttiek vagyunk. Lengyelországra vonatkozóan adatot itt sem közöltek még, de meglepetés lenne, ha az előző negyedévi 0,6 és 0,4 bővülés után zsugorodásról számolna be az adat. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!