5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korábbi előrejelzéseknél erőteljesebb lehet világszerte a gazdasági növekedés, ám a következő időszak még jelentős kockázatokat hordoz. Dominique Strauss-Kahn szerint a korábban legerősebbnek számító gazdaságok csak lassabban másznak ki a gödörből.

Az IMF napokon belül nyilvánosságra kerülő növekedési becslése nagyobb lesz az októberben jelzett 3,1 százaléknál - mondta Dominique Strauss-Kahn vezérigazgató. A növekedés éllovasa szerinte Kína, illetve több más ázsiai ország lesz, ebben azonban veszélyek is rejlenek, mert félő, hogy befektetési buborék alakulhat ki a térségben. Az Egyesült Államokban, Japánban, és sok más fejlett országban lassú lesz a fellendülés. Az IMF vezérigazgatója szerint sok kockázatot rejt magában, hogy mikor, és hogyan tér vissza az élet a normális kerékvágásba, mikor szűnnek meg a gazdaságösztönző programok.

A bankok ismét kezdenek bízni Kelet-Európában. A közép-kelet-európai befektetésekkel bíró vezető bankok az FT körképe szerint most már "arra fogadnak", hogy a térség az idén megkezdi a kilábalást a gazdasági válságból. A londoni gazdasági napilap értesülései szerint az olasz UniCredit például száz új fiók megnyitását tervezi Közép-Kelet-Európában, az osztrák Raiffeisen International internetes bankszolgáltatást indít, az Erste pedig csak Romániában - legnagyobb térségi piacán - hetven fiókot nyit.

A Fitch Ratings ugyanakkor január első hetében Londonban kiadott helyzetértékelésben azt írta: az idén valószínűleg "számos piaci szereplő újragondolja, hogy milyen stratégiai ésszerűség szól közép-kelet-európai tevékenysége mellett". A nagybefektetők várhatóan fenntartják térségbeli működésüket, esetleg valamelyest kiigazítják portfoliójukat. A kisebb hálózatokat üzemeltető befektetők azonban megfontolás tárgyává tehetik tevékenységüket, tekintettel a gazdasági kihívásokra, és a növekedési dinamika várható korlátaira.

A Fitch Ratings szerint mindazonáltal csekély annak a valószínűsége, hogy az anyabankok hagynák tönkremenni közép-kelet-európai érdekeltségeiket, mindaddig, amíg nagy stratégiai jelentőséget tulajdonítanak tevékenységüknek e térségben, különösen az EU-tagállamokban. A támogatás megvonásának kockázata azonban növekedhet, ha a térség - és ennek következtében valamely helyi érdekeltség - stratégiailag kevésbé fontossá válna, főleg akkor, ha egy adott anyavállalat gyenge pénzügyi helyzetben van, és maga is segítségre szorul saját kormánya részéről.

Ami Magyarországot illeti, már nincs szükség a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi támogatására. Oszkó Péter pénzügyminiszter a Financial Times internetes kiadásában hétfőn megjelent interjúban kijelentette: Magyarország kizárólag a piacról is fedezni tudja külső finanszírozási igényeit. "Már nincs szükségünk az IMF-pénzre, és arra számítok, hogy miután Magyarország a jövőre nézve is ugyanezt a pályát célozza, nem is lesz szükségünk pénzügyi segítségre" - idézte a lap.

Irina Ivascsenko, az IMF budapesti állandó irodájának vezetője ugyanakkor a lapnak azt mondta: "nyilvánosan üzenjük az ellenzéknek, hogy óvatosnak kell lenni a deficit meghatározásával ... de nem elfogadható olyan gazdaságpolitika, amely a hiány megkétszereződéséhez vezet, mivel ez veszélyeztetné a költségvetés fenntarthatóságát".

Bukarest még nem mondhatja el, hogy nincs szüksége az IMF segítségére. A román fővárosba várják az IMF, a Világbank és az Európai Bizottság küldöttségét, tagjaik szerdától alaposan "átvilágítják" a román gazdaság helyzetét. A zűrzavaros belpolitikai események, illetve a költségvetés rendezetlen ügye miatt Románia nem kapta meg az IMF szervezésében tavaly márciusban kötött 20 milliárd euró értékű, többoldalú készenléti hitelmegállapodás decemberben esedékes harmadik részletét. A múlt héten azonban a román parlament elfogadta a várva várt éves költségvetést, így időszerűvé vált a nemzetközi pénzintézetek képviselőinek helyszíni tájékozódása.

Szerbia ugyanakkor elveszítheti világbanki hitelét, ha nem gondoskodik a hatékonyabb felhasználásról - legalábbis ezt mondta a Blic című belgrádi újságnak Simon Grey, a Világbank szerbiai képviseletének vezetője. A szakember szerint a kölcsönök hatékonyabb felhasználására van szükség, nem pedig újabb hiteligények benyújtására. Erre az évre a Világbank egyetlen új beruházási kölcsönt sem fog jóváhagyni Szerbiának a már megszavazott, a belgrádi költségvetés támogatására szánt 200 millió dolláron felül - mondta.

Szlovákiában ötéves csúcsra szökött fel a munkanélküliség. Az UPSVAR munkaügyi és szociális központ hétfőn közzétett adatai szerint decemberben 12,66 százalék volt a munkanélküliségi ráta, egy évvel korábban 8,4 százalék. A munkaügyi központ vezetője szerint a decemberi növekedés elsősorban szezonális okokkal magyarázható, mindamellett várakozásai szerint idén januárban tovább fog romlani a helyzet a munkaerőpiacon.

A francia kormány közel a duplájára, 1,4 százalékkal javította fel az idei gazdaságnövekedéssel kapcsolatos előrejelzését. A korábbi becslés a bruttó hazai termék (GDP) 0,75 százalékos növekedéséről szólt. Christine Lagarde francia gazdasági miniszter szerint a nemzetközi környezetben bekövetkezett kedvező változások, és a francia termékek iránti külföldi kereslet bővülése tették lehetővé a GDP-növekedéssel kapcsolatos előrejelzés módosítását.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!