3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a világgazdaság vihara a régió más országait is megérintette, Magyarországot alaposan megtépázza, a CDS-felár az egekben, a forint padlón, a magyar hozamok megugrottak. Érdekesség, hogy a junk kategóriában lévő egyéves román állampapírok immár alacsonyabb hozammal forognak, mint a hasonló magyar kötvények. Igaz, keleti szomszédunk mögött ott van az IMF-védőhálója, míg nálunk a kormány továbbra is az ördögöt látja a Valutaalapban, áll a Commerzbank napi piaci kommentárjában.

EUR/HUF (315,00 – 318,50): A 2009. márciusi 317,28-as rekordmagas árfolyam már a múlté, tegnap a piaczárás után 317,7 fölé küldték a kereskedők az euró/forint árfolyamát. A forint kimagaslóan rosszul teljesít a többi régiós devizához képest. Míg az EUR/RON, EUR/PLN, EUR/CZK kurzusok napon belüli legerősebb és leggyengébb pontjai között 0,7-0,8 százalékos eltérést tapasztalhattunk, addig az EUR/HUF esetében 1,8 százalékos gyengülést mérhettünk. A leminősítés érintőleges közelségben van, és ez nem csak a rekordmagas árfolyamban, hanem az elszálló kötvényhozamokban, és a referencia CDS-felárunkban is tetten érhető. Az egy éves hazai kincstárjegy közelíti a hét százalékot, míg a hasonló futamidejű (egyébként „junk” kategóriába sorolt) román papír ennél alacsonyabb hozammal rendelkezik. A különbséget talán az is okozza, hogy keleti szomszédunknak van IMF-védőhálója és nem kommunikálják azt, hogy az IMF-fel való együttműködés az ördögtől való lenne. A románok köszönik szépen jól vannak. A hazai előzetes harmadik negyedéves GDP számok sokkal jobbak lettek a piaci várakozásoknál, 0,8 százalék helyett 1,4 százalékkal javult a nemzeti össztermékünk, ami egyébként enyhe lassulás a második negyedéves 1,5 százalékos érték után. A jobb GDP számokra alig reagált a piac, számottevő forinterősödésnek nyoma sincs, 316 körül indul a nap, és továbbra is esélyes az újabb csúcsdöntés, főleg, ha az eurozónából negatív hírek érkeznének.
 

EUR/USD (1,3480 – 1,3600): Nem oldja meg az euróválságot az, hogy komoly múlttal rendelkező, nagy tekintélyű gazdasági szakemberek vezetik az olasz, illetve a görög kormányt. Sok időnek kell eltelni, hogy az általuk elindított intézkedések, (amelyek még egyelőre nem ismertek) beérjenek. A görögök azért küzdenek, hogy az eurozónában maradhassanak, míg az olaszok azt próbálják elkerülni, hogy ne kelljen sokszázmilliárd eurós külső segítséget kérni. A viszonylag kedvező német GDP-adat nem hozott fellélegzést az EUR/USD kereskedésében, 1,36 körül stagnál az árfolyam, és az összesített EU17-ek bruttó nemzeti össztermékének esetlegesen jobb számai sem fognak trendfordulót hozni. Míg az olaszoknál és a görögöknél a súlyos gazdasági helyzet politikai konszenzust hozott, addig most a belgák kerültek a középpontba. A magas GDP arányos államadóssághoz (az ötödik legmagasabb az eurozónában) komoly politikai kockázat társul, mivel a nyár közepe óta nem sikerült kormányt alakítani a győztes pártoknak, ezért csak egy ügyvezető kabinet kormányoz korlátozott hatáskörrel.

CHF/HUF (253,50 – 257,00): Hiába gyengül valamelyest a frank az euróval szemben, az EUR/HUF rekordközelben tanyázik, ezért a CHF/HUF árfolyama 255-nél stagnál.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!