Nem állunk meg a saját lábunkon
A pénzpiacokon az utóbbi hónapokban viszonylagos nyugalom volt tapasztalható, a kötvényhozamaink jelentősen csökkentek. Ugyanakkor az még mindig aggasztó, hogy a tízéves hozamunk mintha megtorpant volna 7 százalék felett - emelte ki a Kopint-Tárki szerdai sajtótájékoztatóján Palócz Éva vezérigazgató.
"Ha ilyen magasan maradnak a hozamok, akkor a magyar gazdaság finanszírozása előbb-utóbb fenntarthatatlan lesz az adósság átárazódása miatt. Ilyen magas hozamokkal egyetlen országot sem lehet finanszírozni" - szögezte le Palócz. Hozzátette: Magyarország az idén a GDP 4,5 százalékát, mintegy 1200-1300 milliárd forintot fordít kamatkiadásokra, ez arányaiban magasabb, mint például Görögország esetében.
"Teljesen nyilvánvaló, hogy egy IMF-megállapodás nélkül Magyarország előbb-utóbb finanszírozhatatlan lesz. Lehet, hogy ez a pont csak 2014-ben jön el, de az biztos, hogy az út, amin most járunk, nem fenntartható" - véli a szakember. Palócz Éva szerint a jelenlegi spirálban csak egyre nagyobb megszorításokkal lehet majd tartani a költségvetési hiánycélokat a kamatterhek emelkedése miatt.
A kormány múlt pénteken bejelentett költségvetési csomagjával kapcsolatban Palócz Éva hangsúlyozta: teljesen értelmetlen a félszuperbruttó kivezetése a jelenlegi helyzetben, amikor azt a 100 milliárd forintot másoktól kell elvenni. Szerinte a csomagban olyan anomáliák vannak, melyek miatt szinte biztos, hogy jövőre év közben további kisebb kiigazításokra lesz szükség.
Nem lesz 2,7 százalékos hiány és 1 százalékos növekedés
A Kopint-Tárki legfrissebb előrejelzése szerint idén 1,2 százalékkal fog visszaesni a magyar gazdaság teljesítménye, míg jövőre 0,5 százalék körüli növekedés várható. "Az látszik, hogy évek óta szinte csak a nettó export húzza a gazdaságot, a többi komponens hozzájárulása negatív. Az viszont veszélyes, hogy az export néhány nagyvállalathoz kapcsolódik, ha ezek gondban lesznek, akkor az hatalmas csapás lehet az egész magyar gazdaságnak" - mondta ezzel kapcsolatban a cég vezérigazgatója. Ráadásul Palócz szerint az idei év inkább negatív kockázatokat hordoz, "szinte kizárt, hogy 1,2 százaléknál kisebb legyen a visszaesés, de arra van esély, hogy ennél is nagyobbat bukunk".
A szakember szerint a magyar gazdaság egyik legnagyobb problémája a beruházások zuhanása, illetve ezen a területen is elmondható, hogy a maradék beruházás néhány céghez kapcsolódik. "Most a Mercedes-gyár megépült, még van az Audi és az Opel, de ezek már nem tudják kompenzálni a többi szektor visszaesését" - fogalmazott.
A Kopint-Tárkinál az idei évre 5,8-6 százalék körüli inflációt várnak, míg jövőre szerintük 4,5 százalék az alsó határ, ha csak az eddig bejelentett adóváltozások megvalósulnak, akkor is ekkora lesz a drágulás átlagos mértéke. Emellett a nettó reálkeresetek az idei 3,7 százalékos csökkenés után jövőre is csak minimális mértékben emelkedhetnek.
Az euró/forint áfolyammal kapcsolatban a szakemberek várakozása az idei évre 290-es, 2013-ra pedig 285-ös átlag. A költségvetés kapcsán a szerdán ismertetett elemzés az idei és a jövő évre is 2,9 százalékos deficittel számol, vagyis kicsivel túllőhetünk a kormány 2,7 százalékos célján, de még a kritikus 3 százalék alatt maradhatunk.
A világgazdaságban is egyre kevésbé bízhatunk
"A világgazdasági kép az utóbbi hónapokban még borúsabbá vált, ezért a legutóbbi előrejelzéshez képest rontottuk a prognózisunkat" - emelte ki a sajtótájékoztatón Nagy Katalin, a Kopint-Tárki munkatársa. Szerinte mindenütt szerény növekedés várható, a globális bizonytalanság mindenhol érezteti hatását.
Az eurózónában az idén folytatódó recesszióra, majd 2013-ban stagnálás körüli állapotra számítanak a szakemberek, ugyanakkor azt kiemelte Nagy Katalin is, hogy a kontinensen nem is elsősorban a növekedési kilátások, hanem az adósságválság aggasztja a befektetőket.
Beke Károly
mfor.hu