4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A fundamentumok részéről már nehezen értelmezhető a jelenlegi intenzitású zuhanás, most kizárólag a pánik pszichológiája vezérli az eseményeket, mondta el az mfor.hu-nak Tapaszti Attila, a Takarékbank kötvénykereskedője. Úgy tűnik, hogy a kormányzati beavatkozások hatására a pénzügyi rendszer lassan stabilizálódhat, de a reálgazdasági válság csak most kezdődik igazán. A közgazdász szerint a piacok a jelenlegi árfolyamcsökkenéssel a globális GDP-lassulást árazzák be.

Terjed a pánik (Mfor-montázs)

A világ piacain az elmúlt hetekben szinte soha nem látott pánik uralkodott, és hiába jöttek ki olyan hírek, amelyek ha nem is tartósan, de felfelé mozdíthatnák a piacokat, és legalább stabilitást hozhatnának. Azaz a befektetők a negatív hangulat és kényszerlikvidálások miatt főleg az eladói oldalon álltak mostanság. Tavaly nyáron éppen a fordított volt a szituáció: sorra érkeztek a negatív hírek, az árfolyamok ennek ellenére emelkedtek.

Ez az egyöntetű cselekvés általában a tőzsdei túlpörgés utolsó fázisaira jellemző, ami akár biztató is lehet a jövőt illetően. A gyors és jelentős visszapattanás nem indokolt, inkább egy relatív hosszabb, kevésbé hektikus időszak következhet. A szakértők egy jelentős hányada már-már a kapitalista világrend végéről és teljes összeomlásról beszél, ami ugyancsak jelzésértékű, hiszen a fordulat első jelei közé tartozik általában a szakértői konszenzus kialakulása is. A fordulat azonban semmi esetre sem a pénzpiacok elmúlt évekbeli aranykorszakának visszajöttét jelentheti, hanem „csak” a helyzet stabilizálódását, emelte ki Tapaszti Attila. 

Lassulás a reálgazdaságban

A hitelválság végeredménye - a hitelezés visszafogása miatt - egészen biztosan a világgazdaság lassulása lesz, azonban ennek mértéke még kérdéses. A piacok a mostani csökkenéssel már egy egészen nagy méretű GDP-lassulást is beáraztak, ami részben indokolt. Valószínűleg egy elhúzódó recesszióval, lassulással számolhatunk, ami nem egy évet ölel fel, mint a 2000-es évek elején vagy a 90-es években, hanem ennél sokkal hosszabb lesz, akár 2-3 évig is eltarthat.

Az összehangolt pénzügyi mentőakciók a kormányok részéről elsősorban a pénzügyi stabilitás helyreállítását célozzák meg, ami a sok ellenvélemény ellenére is indokolt – még akkor is, ha a szabad piaci elvekkel – és néha az alapvető etikával is – ellentétben áll a magántulajdonban és ezúttal bajban is levő bankok adófizetői pénzzel való kisegítése.

Az is tény, hogy hosszabb távon a nem működőképes cégek eltűnése is kedvező a versenyképesség szempontjából. „Professzori magasságokból” tehát könnyen és szakmailag jogosan támadhatóak a kormányzati és jegybanki lépések, de a mostani helyzetben ezek elmaradása magukra az adófizetőkre nézve is sokkal nagyobb károkat jelentene, véli Tapaszti Attila.

A válság rendeződése után szükség lesz az új keretrendszerek lefektetésére. Ekkor már nem a pánik uralja majd a piaci szereplők gondolkodását, hanem nyugodtabban és racionálisabban lehet érvelni.  Talán nem akkor kell a „víz” növekvő áráról és értékéről beszélni, amikor ég a ház, és majd oltás után kell az új „tűzvédelmi szabályokat” lefektetni. 

Igaz, ezeknek a kormányzati lépéseknek az lehet a következményük, hogy egy hosszabb ideig tartó recesszióval kell szembenézni. Tehát a nagy összezuhanást remélhetőleg sikerül elkerülni, de ennek árát lassabb növekedéssel kell „megfizetni”.

A jegybanki pénzcsapok azonban soha nem látott módon megnyíltak, így a kérdés az, mikor éri el ez a likviditás a pénzpiacokat, tőzsdéket. Az átfutási idő normál esetben akár 10-12 hónap is lehet, a „betegeskedő” bankszektor miatt ez pedig most tovább húzódhat. 

Egy százalékos növekedés?

A mostani válság világviszonylatban is éreztetni fogja hatását, a globális növekedés így két-három százalékra lassulhat. A fejlett országok számára ez valószínűleg recessziót fog jelenteni, míg a feltörekvő országok esetében erős lassulást.

A feltörekvő piacokat azonban érdemes szétválasztani egymástól. Feltehetően India és főleg Kína továbbra is kitart, de például a mi régiónk jelentősen lelassulhat jövőre, véli Tapaszti Attila. Ennek oka, hogy fő exportpiacainak nehéz helyzetbe kerülhetnek, ezért nem kell meglepődni azon, hogy Magyarország GDP-je 2009-ben csupán egy-két százalékkal nőhet. Bár pontos számot nehéz mondani, az biztos, hogy a gyors fellendülésbe vetett remények szétfoszlottak. De nemcsak nálunk, hanem egész Kelet-Európában lassulás várható, tehát ezúttal ez nem lesz „hungaricum”.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!