Az orosz államfő rámutatott, hogy a központ megteremtése elősegítené az ország egész pénzügyi struktúrájának korszerűsítését,
és elősegítené, hogy az állam újabb pénzügyi forrásokhoz jusson kül- és belföldről egyaránt, továbbá hozzájárulna a FÁK-államok gazdasági integrációjának elmélyítéséhez. Megköveteli emellett a cégvezetési tevékenység tökéletesítését, a tulajdon jogvédelmének erősítését, a lakosság pénzügyi ismereteinek növelését, de a megfelelő közlekedési és informatikai infrastruktúra megteremtését, valamint a vízumügyek és a vámeljárások egyszerűsítését is.
Medvegyev szót emelt amellett, hogy a külföldi értékpapírok közvetlenül foroghassanak a tőzsdei kereskedelemben, s kilátásba helyezte: már idén és jövőre egész törvénycsomagot fogadnak el a pénzügyi piacok korszerűsítésére és eszköztáruk bővítésére.
Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a nyílt tőkepiac nem kevés kockázattal jár, s a pénzeszközök kiegyensúlyozatlan ki- illetve beáramlása növelheti az inflációs kockázatot, de problémákat okozhat a bankok likviditásában is.
Hangsúlyozta azt is, hogy a lehető legnagyobb mértékben egyszerűsíteni kell a műveletekhez való hozzáférést, az engedélyezési és egyéb folyamatokat, továbbá hogy a versenyképesség érdekében megfelelő adószabályokat kell életbe léptetni.
A (mélyponton lévő) orosz értékpapírpiac jelenlegi helyzete átmeneti jellegű, s nem felel meg a gazdaság tényleges állapotának. Az orosz piac továbbra is vonzó marad a befektetések számára, és a komoly befektetők ezt értik is, hiszen az orosz gazdaság az utóbbi hat évben makroszinten stabil, és a GDP gyors ütemben nő: tavaly a növekedés 8 százalék volt, s várhatóan hasonló lesz idén is - hangsúlyozta az elnök.
Az orosz tőzsdeindex ugyanakkor jó ideje zuhanóban van, s a zuhanása gyorsabb, mint az európai és ázsiai indexeké: az RTS és az MMVB index 3,8 illetve 4,4 százalékot esett szerdán és 1334,33 illetve 1114,67 ponton állt meg, miközben az utóbbi 52 hétben a maximuma 2487,02, illetve 1969,91 pont volt.
Korábban úgy vélték, hogy csupán a külföldi tőke vonul ki, de szakértők most már úgy látják, hogy a hazai befektetők is mentik a menthetőt, mivel bizalmukat aláásta - a világgazdaság általános helyzete mellett - a kaukázusi konfliktus, és egyebek között a TNK-BP részvényesei közötti viszály, valamint több nagy társaság különféle problémái a hatóságokkal. Mindazonáltal az RBK Daily című üzleti napilap csütörtöki számában a szakértők már azt javasolták a befektetőknek, hogy készüljenek fel a vásárlásra, mert az indexek hamarosan elérik a mélypontot, s onnan már felfelé ívelnek majd.