3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A francia gazdasági miniszter az Európa Unió Stabilitási és Növekedési Paktumának reformjára szólított fel.

"A radarunkba feltétlenül bele kell venni a versenyképesség és a pénzügyi stabilitás vizsgálatát" - hangsúlyozta Christine Lagarde francia pénzügyminiszter a Le Monde című napilap hétfő délután megjelent számának adott interjúban. "Nem voltunk eléggé figyelemmel azokra a versenyképességi eltérésekre, amelyek egyre inkább elmélyültek egyik oldalon Németország, a másik oldalon pedig Görögország, Portugália és Írország között. Ezek az eltérések azért ijesztőek, mert tovább fognak bővülni"  - tette hozzá.

Lagarde szerint "hatékonyabban kell cselekedni az adósság, az államháztartási hiány és a versenyképesség eltérései esetében". Ennek érdekében "riasztási és megelőzési mechanizmusokat kell életbe léptetni, amelyek jóval előbb érzékelnék, ha egy országnál fennáll a kockázata az adósság, a deficit vagy a versenyképességi" eltéréseknek - javasolta a francia tárcavezető.

Az Európai Tanács 1997 júniusában az amszterdami csúcson döntött a Stabilitási és Növekedési Paktum létrehozásáról, amelynek elsődleges célja, hogy a tagországok a közös valuta, az euró bevezetését követően is elkerüljék a maastrichti szerződés értelmében a túlzott költségvetési hiányt. Azaz a deficit nem haladhatja meg a GDP három százalékát, a bruttó államadósság pedig nem lépheti túl a GDP hatvan százalékát.  A paktumnak most is létezik egy prevenciós ága, amelynek rendelkezései szerint a tagállamoknak éves stabilitási (konvergencia-) programokat kell benyújtaniuk, amelyben meghatározzák, hogy miként kívánják középtávon megőrizni vagy elérni a megfelelő költségvetési pozíciókat. A kiigazító ág pedig az úgynevezett túlzott hiány eljárás szabályait tartalmazza, amire akkor kerül sor, amikor egy tagállam államháztartásának hiánya meghaladja a meghatározott küszöböt.

Franciaország azonban a versenyképességi eltérések ellenőrzésére egy eddigieknél korábbi ellenőrzési folyamatot javasol, azért, hogy az egyes országok gazdasági nehézségeit egy, a görögországi forgatókönyv elkerülésére mielőbb kezelni lehessen. Ennek érdekében az euróövezet országai a gazdasági mutatók tekintetében szigorúbb ajánlásokat tehetnek azért, hogy a gazdasági növekedés modellje ne váljon tarthatatlanná, és hogy az euróövezeten belüli konvergencia érvényesülhessen - fejtette ki a miniszter.   

Lagarde szerint az Európai Uniónak "kollektív játékot kell folytatnia", ha bele akar szólni a világ sorsába, mivel "minden, ami Európát gyengíti, az a világon belüli pozíciónkat is gyengíti". A tárcavezető elismerte, hogy a görög válság próbatétel volt Európa számára, és az európai országok túl lassúak voltak a görög pénzügyi segélycsomagról szóló döntés meghozatalában. Véleménye szerint ugyanakkor ez a válság Európa számára új ugródeszkaként szolgált.

"Ebben a váratlan helyzetben a politikai és gazdasági együttélésen gondolkodtunk ... A partnereinkkel együtt, azon belül is német barátainkkal tovább fogunk gondolkodni a gazdasági kormányzáson, a gazdasági konvergencián és a gazdasági eltérések csökkentésén" - fogalmazott Lagarde. Elmondása szerint Németország és Franciaország teljesen egyetért abban, hogy a válság következtetéseit együtt kell levonni az euróövezet gazdasági irányítására és szabályozására vonatkozólag.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!