3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A növekedést segítő, ugyanakkor az egyensúlyt megtartó gazdaságszerkezet kialakítását várja a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara az új kormányzattól - hangsúlyozta kedd este Brüsszelben Parragh László, a kamara elnöke.

Parragh a Brüsszeli Magyar Gazdasági Klub kerekasztal rendezvényén beszélt, amelynek témája a magyar gazdaság jövőképe volt az Európa 2020 elnevezésű uniós fejlesztési stratégia fényében. Megállapította, hogy Magyarország 2006 óta nem közelít a fejlett EU-országok szintjéhez: nagyjából 2008-ig stagnálás volt, azóta növekszik a lemaradás. A hibák közt említette a helytelen privatizációs gyakorlatot - például az energiaszektorban -, a kamatterhek növekedését, az olcsó munkaerőre és a gyenge forintra épülő foglalkoztatáspolitikát.

Szerinte a szakképzést tönkretették, a konvergenciaprogram lelassította a gazdaságot, az EU-forrásokat pedig nem gazdasági szerkezetátalakításba, hanem infrastruktúrába, "betonba" fektették, ami fejlettebb országok gyakorlatában lett volna csak helyes. Úgy fogalmazott, hogy a gazdasági válság bizonyos értelemben "jókor jött", és megbukott "az ultraliberális gazdaságpolitika". Ugyanakkor - tette hozzá - el kell ismerni a Bajnai-kormány teljesítményét, amely helyreállította az egyensúlyt. Ha ez nem történik meg, "mi lettünk volna a görög példa" - vélekedett.

Parragh László kifejtette, hogy az új magyar kormánytól ugyanazt várják, amit a régitől vártak volna. A követelmények közt elsőként említette, hogy át kell alakítani a gazdasági struktúrát, mégpedig úgy, hogy az segítse a növekedést, ugyanakkor tartsa meg az egyensúlyt. Szólt arról, hogy a versenytárs országok gyakorlata miatt is csökkenteni kell az adószintet. Új beruházásokat kell indítani, amihez át kell csoportosítani az uniós forrásokat - mondta. Kitért emellett a bürokrácia és a korrupció visszaszorításának, a képzés és szakképzés átalakításának szükségességére. A szakképzésben a német modellt követve növekedjen a gyakorlati képzési idő - javasolta. Szerinte "ha kontinentális európai ország akarunk lenni", akkor olyan kamarai törvényre van szükség, amely a kötelező kamarai tagságból indul ki.

A kamarai elnök kiemelte, hogy együttműködtek az előző Orbán-kormánnyal, majd a Medgyessy-kormánnyal, sőt, egy ideig a Gyurcsány-kormánnyal is, "de amikor láttuk, hogy megyünk a falnak, akkor megszólaltunk". A vitát nem a kamara, hanem a politika állította be politikai vitának, a kamara részéről ez szakmai volt - mondta, és hozzátette: az új Orbán-kormánynak is meg fogják mondani, ha olyan intézkedést látnak, ami árt a gazdaságnak.

A kerekasztalvitában Andor László foglalkoztatási, szociális és társadalmi összetartozási ügyekkel foglalkozó EU-biztos elmondta, hogy az unió tíz évre szóló fejlesztési stratégiája az intelligens, környezetileg is fenntartható és szociálisan befogadó növekedést tűzi ki célul. A stratégia célkitűzései közül az ő portfóliójához a szegénység visszaszorításának a követelménye tartozik, és elmondta: erre nézve összeállították azt a csomagot, amely mérhető kritériumokat fogalmaz meg, és amelyet a három hét múlva esedékes EU-csúcs jóváhagyhat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!