3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Tiaojü (Diaoyu) szigeteket érintő bármely egyoldalú lépés a japán fél részéről törvénytelen és érvénytelen, s nem változtat a tényen, hogy a szigetek Kínához tartoznak - hangoztatta a kínai külügyi szóvivő azután, hogy Tokió kormányzója bejelentette a vitatott hovatartozású kelet-kínai-tengeri szigetecskék megvásárlásának szándékát.

Isihara Sintaro hétfőn Washingtonban beszélt arról, hogy már megtette az első lépéseket az egy japán család magántulajdonában lévő, három tagból álló, japánul Szenkaku-szigetek megvásárlásához, s az adás-vétel várhatóan az év végéig lebonyolódik.

A konzervatív Heritage alapítvány keretében szervezett előadáson elhangzottak a jelek szerint meglepték a japán kormányt is. Koicsiro Gemba kormányszóvivő kedden úgy nyilatkozott, hogy a hír mostani nyilvánosságra kerülése előtt nem hallott Isihara tervéről.

A tokiói kormányzót leginkább szélsőjobboldalinak címkézik, a nemzetközi sajtóban Japán Le Penjének is hívták már.

A kínai média nyomban idegesen és ingerülten reagált a japán politikus kezdeményezésére. A China Daily című angol nyelvű napilap és a Global Times (GT) is címlapon foglalkozik az üggyel.

A China Dailyben megszólaltatott szakértő szerint a pozíciójában negyedik terminusát töltő Isihara felvetése egy politikai kampány része. Japán sajtójelentések szerint a tokiói kormányzó hivatalába máris támogató telefonhívások érkeztek.

A Global Times "a Tiaojü-szigetek sosem lesz megvásárolható" címet adta címlapi írásának, s a lap stílusának megfelelően, hevesen tiltakozik Isihara vásárlási szándéka ellen. "A Tiaojünek nincs ára, függetlenül attól, hogy Tokió mennyit kíván érte adni, mert Kínához tartozik" - hangoztatja a cikk, s szerzője úgy véli, azt kihasználva, hogy a szigetek jelenleg japán közigazgatás alá tartoznak, Japán "trükközni" akar.

A kínai emberek nem kíváncsiak arra, hogy az ötlet Tokiótól, vagy a japán kormánytól származik, a tényt újabb provokációnak érzik, és határozott választ tartanak szükségesnek - derül ki a Global Times cikkéből, amely leszögezi: a második világháborút követően megállapítást nyert, hogy a szigetek Kína szuverenitása alá tartoznak.

Kína és Japán között rendszeresek a kisebb nagyobb tengeri és diplomáciai összetűzések a vitatott hovatartozású szigetcsoport miatt, amelyek alatt és környékén jelentős szénhidrogén-lelőhelyeket sejtenek.

A szigetcsoport hovatartozása mellett eltérően érvelnek Japánban és Kínában. Térképészeti és egyéb írásos nyomok alapján Kína 1534-től vallja a területéhez tartozónak, és úgy véli, hogy az első kínai-japán háborúban elfoglalt területeket később az 1952-ben érvénybe lépett San Franciscó-i békeszerződés értelmében vissza kellett volna kapnia. Japán ezt nem ismeri el.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!