Orbán Viktor viszontválaszával lezárul a kormányfő beszéde és annak visszhangja, ezzel cikkünket is lezárjuk.
14:00
A 2012-es költségvetésben a GDP két százalékának megfelelő strukturális átalakítás szerepel, ezért az Unió által elvárt fél százalék is teljesíthető lesz - vázolja fel Orbán.
13:58
"Amikor Magyarország csatlakozni fog az eurózónához, akkor a magyar parlamentnek lesz lehetősége, hogy erről kétharmados többséggel döntsön, mert az Alaptörvény ezt megköveteli" - vázolja fel Orbán viszontválaszában.
13:46
Magyarország megújítása második szakaszához érkezett. Az első szakasz a régi rend lebontását és az alapok elhelyezését jelentette, a most következő pedig az alapokra való építkezést - mondja Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője.
13:40
"A miniszterelnök végre egyszer hitet tett európai uniós kötelezettségeink mellett, de az ember óhatatlanul emlékszik az elmúlt másfél-két évre" - mondja a miniszterelnöki beszéddel kapcsolatban Mesterházy Attila. Az MSZP frakcióvezetője szerint mindig hasznosabb a tárgyalóasztalnak azon az oldalán ülni, ahol bele is tudunk szólni a döntésekbe. Az ellenzéki politikus szerint az európai paktum elfogadása helyes irány akkor, ha a miniszterelnök nem folytatja tovább a kettős beszédet.
"Nem kellene annyit harcolni, ha a miniszterelnöknek lenne Európában tekintélye, ha a miniszterelnök hiteles lenne Európában, és a különböző európai lapok nem csodabogárként emlegetnék" - véli Mesterházy. Ez a mondat hangos ellenkezést vált ki a kormánypártok soraiból.
13:36
Orbán beszéde alatt 290 alá erősödött a forint az euróval szemben, amiben szerepe lehetett a kormányfő megnyugtató szavainak is, hiszen ismét a megegyzésre törekvő, konstruktív álláspont került túlsúlyba. Jelenleg 289,98 forintot kell adni egy euróért.
13:34
"Az uniós paktum a jelenlegi formájában szerintünk nem szolgálja Magyarország érdekeit, azon módosításokra van szükség" - kritizálja a szerződést az LMP frakcióvezetője.
13:28
"Felfogásom szerint ma az Országgyűlés dolga, hogy megküzdjön a magyar emberekért akkor is, ha az más országok érdekeivel ütközik. Küzdeni kell, de azt józan ésszel és megegyezésre törekedve kell tenni. Így kell eljárnunk a Nemzetközi Valutaalappal való tárgyalásokon is. Van esélyünk jó megállapodásra" - emeli ki a miniszterelnök. A kormányfő ezzel be is fejezte rövidre sikerült beszédét, most a parlamenti frakciók vezetői reagálhatnak az elhangzottakra és Orbánt a viszontválasz joga illeti meg.
13:27
"Magyarország jövője az Európai Unió keretein belül van, sőt Magyarország az uniós bővítés egyik szószólója" - szögezi le Orbán.
13:26
"Csendes tenger nem nevel tapasztalt tengerészeket, ezért komoly esélyünk van arra, hogy 2012-ben is gyarapodjunk tapasztalatok dolgában" - véli a kormányfő. Szerinte Európában most történelmi átrendeződés megy végbe, mindenki minél jobb pozícióból akar majd indulni ezt követően, ezért már most késhegyre menő érdekérvényesítési verseny zajlik. Ez a verseny határozott fellépést, ügyes taktikai húzásokat és okos megegyezéseket igényel.
13:25
"Magyarország komoly tárgyalásokat folytatott az Európai Unió illetékeseivel, hazánk számára kedvező eredményeket sikerült elérnünk. Voltak, akik felhördüléssel fogadták, hogy nem mondtunk automatikusan igent a kidolgzatlan európai paktumra, mostanra azonban elértük, amit akartunk" - emeli ki a miniszterelnök. Eredményként értékeli, hogy az új szerződés csak akkor vonatkozik majd ránk, ha csatlakozunk az eurózónához. "Ha ez nem így lenne, az hatalmas hátrány lenne Magyarországnak" - véli Orbán. A másik fontos kérdés számunkra az adóharmonizáció volt, fontos, hogy ebben a kértdésben is sikerült elérni, hogy erre ne utaljon a pénzügyi paktum. A fentiekkel megnyílt a lehetőség, hogy hazánk csatlakozzon a szerződéshez, melynek minden pontja elfogadható Magyarország számára.
13:20
"Az új európai szerződésről és a kormányzati teendőkről" - ezzel a címmel kezdi napirend előtti felszólalását Orbán Viktor.
Háttér
"A napirend előtti felszólalások sorát várhatóan Orbán Viktor kormányfő kezdi, aki az európai uniós csúcstalálkozókról, illetve a tavaszi feladatokról számol be" - írta az MTI hétfő reggel. A parlamentben talán több konkrétumra számíthatunk a kormányfőtől, mint a múlt heti országértékelésen, ahol inkább ideológiai, elvi kérdésekről esett szó.
Az uniós kérdések azért is aktuálisak, mert az Országgyűlés hétfőn tárgyalja azt a határozati javaslatot, mely szerint a kormány azt javasolja, hogy Magyarország csatlakozzon az EU új stabilitási paktumához. Vélhetően erről a javaslatról is szót ejt majd Orbán Viktor, illetve Brüsszellel kapcsolatban megkerülhetetlen kérdés lesz a hiteltárgyalások megkezdése, melyhez ezekben a napokban kell választ adnunk az uniós kritikákra.
Orbán a múlt héten az Egri Városi Televíziónak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy higgadt, nyugodt tárgyalásokra van szükség Brüsszellel, ugyanakkor azt a kormány elvárja, hogy az EU tartsa tiszteletben a magyar nép akaratát. A politikus, aki a Fidesz és a KDNP egri kihelyezett frakcióülése alkalmából nyilatkozott a városi televíziónak, hangsúlyozta: az a helyzet, hogy bele akarnak szólni abba, hogy miként éljünk, de ebből nem kérünk, ezt a kérdést majd 10 millió magyar fogja eldönteni.
A mai beszéd másik fő témája a parlament tavaszi ülésszaka lehet. A kormánypártok a múlt heti háromnapos frakcióülésen áttekintették a feladatokat, a várakozások szerint ezeket a nyilvánosság előtt is felvázolja most a kormányfő.
Beke Károly
mfor.hu