A görög pénzügyminiszter egy telefonos sajtóértekezleten közölte az intézményi befektetőkkel, hogy Görögország a GDP egy százalékának megfelelő - azaz mintegy 2,5 milliárd euró - privatizációs bevételt szeretne jövőre. A Standard & Poor's hitelminősítő szerdán megvonta az "A" kategóriás elsőrendű adósi minősítést Görögországtól, arra hivatkozva, hogy a görög kormány deficitcsökkentő tervei elégtelenek az államadósság tartós mérsékléséhez.
Az S&P a szerdai londoni bejelentés szerint a hosszú futamú görög adósosztályzatot az eddigi "A mínusz"-ról a közepes befektetői sáv felső szélére, "BBB plusz"-ra sorolta át. Az új osztályzatot is azonban negatív kihatású figyelőlistán hagyta a cég, ami erőteljes utalás a közeli újabb leminősítés lehetőségére.
Nemrég egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings is visszaminősítette Görögországot a "BBB" kategóriába, szintén "BBB plusz"-ra gyengítve a görög osztályzatot. Görögország az első - és eddig az egyetlen - olyan euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes "BBB" osztályzati sávba.
A Standard & Poor's a szerdai leminősítéshez fűzött londoni indoklásában kiemelte: a ház valószínűtlennek tartja, hogy a görög kormány által a magas államháztartási hiány csökkentésére nemrégiben bejelentett intézkedések önmagukban elégségesek lennének az államadósság-teher fenntartható mérsékléséhez.
Az S&P azzal is számol, hogy a közfinanszírozási rendszer reformját célzó kormányzati kezdeményezések olyan mértékű belső ellenállásba ütköznek, amelyeket hosszú évek kitartó erőfeszítéseivel lehet csak leküzdeni - áll az elemzésben.
A Standard & Poor's az idén és jövőre is "kétszámjegyű" államháztartási hiányt vár a hazai össztermék (GDP) százalékos arányában mérve, és 2010-ben 126 százalékos, 2012-ben már 138 százalékos GDP-arányos görög államadósság-szintet jósol.
MTI/Menedzsment Fórum