5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ha a jelenlegi bankadó kivezetése utánra tervezett teher a mostani 30 százalékánál több lesz, akkor az továbbra is problémát okoz majd - mondta az mfor.hu-nak adott interjújában Heinz Wiedner, a Raiffeisen Bank magyarországi vezérigazgatója. A szakember kiemelte: még egy nehéz évre számítanak idén, de 2013-ban már szeretnének nyereségesek lenni. Mfor.hu-interjú.

- Hogyan összegezné a tavalyi évet a magyarországi Raiffeisen szempontjából?

- Nagyon-nagyon nehéz és kihívásokkal teli éven vagyunk túl, történetünk során a legrosszabb eredményt értük el, azt hiszem, hogy a mintegy 300 millió eurós veszteség valóban fájdalmas. De magunk mögött kell hagynunk a múltat, a jövővel kapcsolatban sokkal optimistább vagyok, mivel azt hiszem, hogy a problémák nagy részét sikerült azonosítani és megszüntetni, így a tavalyinál szebb jövő elé nézünk.

- Mire számítanak a következő években? Mikor lehet újra nyereséges a magyar leánybank?

- 2013-ban már újra a nyereségességet célozzuk meg. Az idei év még nagyon nehéz lesz, nem lehetnek illúzióink. Arra számítunk, hogy 2013-ban a kockázati költségek jelentősen alacsonyabbak lesznek már, illetve a növekedés beindulásával a bevételeink is emelkedhetnek. Az idei évben nem számítunk a tavalyihoz hasonló veszteségre, de véleményünk szerint még egy nehéz év áll előttünk.

- A kormány ígérete szerint 2013-tól kivezetésre kerül a jelenlegi bankadó és egy új, az európai gyakorlatnak megfelelő adó veszi át a helyét. Mekkora összegre számítanak ebből a jövő évtől?

- Ennek jóval kisebbnek kell majd lennie, mint a jelenlegi adó, mivel mindannyian tudjuk, hogy a jelenlegi magyar bankadó a legmagasabb más országokkal összehasonlítva. Pontosan még mi sem tudjuk, hogy ez mekkora összeg lesz, mivel egyelőre nem látszik, hogy lesz-e egy átfogó európai adó. Én remélem, hogy lesz, és akkor a magyar kormánynak is alkalmazkodnia kell ahhoz. Ha az új bankadó összege a jelenleginek több mint 30 százaléka lesz, akkor az továbbra is problémát fog okozni.

- Tavaly év végén az osztrák tulajdonos 350 millió euróval megemelte a magyar Raiffeisen tőkéjét. Ez elég lesz, vagy szükségük lesz további friss tőkére?

- Jelenleg megfelelően tőkésített a bank, több mint három százalékkal van a 8 százalékos törvényi minimum felett a tőkemegfelelési mutatónk. Azzal számolunk, hogy az idén nem lesz szükségünk további tőkére, ha nem érkezik valamilyen meglepetés valahonnan, a kormánytól, vagy a piacokról. Ha a hitelezés újra elkezd beindulni, akkor elképzelhető, hogy a tevékenységünk bővítéséhez további tőkére lesz szükség.

- Mi a véleménye a Magyar Nemzeti Bank új likviditásbővítő eszközeiről? Élénkíthetik ezek a vállalati hitelezést?

- Szerintem ezek az eszközök élénkíthetik a bankok aktivitását, de a pontos hatásuk még nem ismert. Képesek lehetnek a hitelezést megdobni, de meg kell vizsgálnunk először a pontos feltételeket, hogy el tudjuk dönteni, akarunk-e élni ezekkel a lehetőségekkel. Összességében ezek az új eszközök pozitívak.

- Ezek szerint a héten megtartott első tenderen nem pályáztak a jegybanki forrásra?


- Nem. Mint mondtam, először elemeznünk kell ezeket az eszközöket, majd talán a következő hetekben el tudjuk dönteni, hogy élünk-e ezekkel.

- Számít-e a korábbinál erősebb versenyre a betétek piacán a szigorodó tőkekövetelmények és az esetleges új szereplők, például az orosz Sberbank megjelenése miatt?

- Én azt gondolom, hogy ez az erőteljes verseny már elkezdődött, néhány banknak nagyon magas a hitel/betét aránya, nekik fokozottabban kell betéteket gyűjteni, hogy ezt csökkenteni tudják. Már ma is 8,5 százalékot kínálunk a betétekre kamatként, néhány bank ennél is tovább ment, akár 9 százalékos éves kamatot is kifizet.

- Mire számít idén az egyes piaci szegmensekben? Mely területeken és mennyivel növekedne a Raiffeisen?

- Nehéz megjósolni, hogyan fog teljesíteni a teljes piac, nekünk pedig ahhoz kell alkalmazkodnunk, ezért most nem tudok konkrét számokat mondani. A lényeg, hogy nem akarunk piaci részesedést veszíteni. Azonban az is igaz, hogy nem akarunk ezért túl nagy árat fizetni, mert az a profitabilitás kárára menne, ezért a mi növekedésünk majd a teljes piac teljesítményétől függ. Ugyanakkor nem számítok 5 százaléknál nagyobb emelkedésre egyik szegmensben sem.

- Mit gondol a magyar gazdaság kilátásairól a következő egy-két évben?

- Ez két dologtól függhet: egyrészt a belső fogyasztástól, melyet a kormány több intézkedéssel próbált élénkíteni, és már látjuk annak jeleit, hogy ezek kezdenek sikert hozni. Másrészt a befektetői bizalomtól függ nagyban a magyar gazdaság megítélése, minél több befektetést kell az országba vonzani. Ha a kormány aláírja a megállapodást a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), akkor az egy jó pont lesz a külföldi befektetők szemében és elkezdenek majd visszaszivárogni az országba. Ennek az idei évben nem, de 2013-14-ben lehet komoly pozitív hatása, mivel az ilyen beruházások átfutási ideje jellemzően hosszú.

- Mennyire lenne kockázatos az IMF segítsége nélkül finanszírozni Magyarországot?

- Elvileg megteheti azt is a kormány, de azt hiszem, hogy ez rossz üzenet lenne sok ember számára, mivel ha újra elromlik a hangulat, akkor az érzékenyen érintheti Magyarországot, és akkor elkelhet az IMF segítsége. Szóval én ezt nem javasolnám a kormánynak, mert könnyen visszaüthet.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!