3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Javult a közép- és kelet-európai bankszektor teljesítménye tavaly, a nem fizető hitelek aránya hét százalék körül stabilizálódott - állapították meg a Raiffeisen csoport elemzői szerdán Bécsben közzétett jelentésükben.

A vártnál jobban teljesítettek a térség banki piacai az elemzés szerint. Mindenekelőtt Lengyelország és Oroszország stabilizálódott, egyben ezek a legvonzóbb piacok a régióban - emelték ki a jelentésről kiadott közleményben.

Összehasonlításként rámutattak, hogy névértéken és aktuális piaci árakon a régió összes GDP-je az euróövezeti GDP 27 százalékának felel meg, a hitelek ezzel szemben csak 9 százalékát teszik ki az euróövezetinek.

2011 végén a régió bankjainak mérlegfőösszege 2.068 milliárd eurót tett ki, egy évvel korábban 1.846 milliárdot. Ez az euróövezetinek 7,7, illetve 7,2 százaléka volt.

A közép- és kelet-európai bankszektor összességében jövedelmezőbb lett tavaly 2010-hez képest - írták. Az átlagos sajáttőke-megtérülési ráta 12,8 százalékra emelkedett a 2010-es 10,4 százalékról. Középtávon mintegy 15 százalékra emelkedhet a mutató az elemzők szerint.

A hitelállomány átlagos növekedése "egészséges mértékű" a régióban, euróban számítva 13, nemzeti pénznemben számítva 19 százalékkal nőtt az előző évihez képest a Raiffeisen értékelése szerint. A válság előtti nagyon magas növekedés után egy "új normálértékre" állt be a hitelállomány bővülése - írták.

Több ország bankszektora a térségen belül növelte ellenállóképességét azzal, hogy csökkentették hitel-betét mutatójukat. 2009 óta az új betétek nagyobb mértékben növekedtek, mint a hitelek. A kumulált betétállomány 2009 és 2011 között 38 százalékkal, a kumulált hitelállomány 25 százalékkal nőtt.

Az elemzés szerint Csehországban, Lengyelországban, Oroszországban, Szlovákiában és Ukrajnában stabilizálódott a nem fizető hitelek aránya. A legtöbb délkelet-európai országban, valamint Magyarországon és Szlovéniában ezzel szemben az átlagos hét százalékos trendnél rosszabbul alakult a mutató.

A teljes régión belül erőteljes szórást mutat a nem fizető hitelek aránya. Míg Délkelet-Európában átlagosan 14 százalék, az országcsoporton belül Szerbiában és Albániában viszonylag magas, 20 százalék a mutató. A közép-európai alrégióban átlagosan 8,5 százalék, Magyarországon - az előző évi 7,8 százalék után - 16,1 volt tavaly a kimutatás szerint. A volt szovjet tagköztársaságokban 5 százalék alá csökkent, míg Ukrajnában a csökkenés ellenére még mindig kiugróan magas, 40 százalék felett van az arány.

A legjobb növekedési kilátásai Lengyelországnak és Oroszországnak vannak a gazdaság méretét és várható nominális bővülését tekintve egyaránt. 2012-16 között átlagosan mintegy évi 15 százalékkal nőhetnek a hitelek a két országban. A lengyel és az orosz együttesen a régió banki piacának 60 százalékát teszi ki.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!