5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A következő héten megjelenő, várhatóan kedvezőtlen makrogazdasági adatok forintgyengítő hatását az ellensúlyozhatná, ha végre leülnének tárgyalni a kormánnyal a nemzetközi felek - derül ki a Raiffeisen Bank heti elemzéséből.

Kedden kezdésként a januári infláció jelenik meg, melynél nagy megugrásra számítanak a bank elemzői. Előrejelzésük szerint 5 százalékra fog emelkedni az éves visszatekintő drágulás, ami azt jelenti, hogy havi szinten 1,7 százalékkal emelkedtek az árak. Bár úgy vélik, a januári akciók és leárazások miatt csak majd a februári adat adhat még teljesebb képet az adóemelések hatásairól.

A szakemberek számításai szerint a magyar gazdaság negyedéves szinten már zsugorodott a tavalyi negyedik negyedévben, ami éves viszonylatban 0,5 százalékra lassuló növekedést eredményezhet. A bank elemzői arra számítanak, hogy a háztartási fogyasztás még növekedett valamelyest, mint ahogy az export is, de a beruházások és a közösségi (állami) fogyasztás visszaesése ezt bőven ellensúlyozza majd.

A forint árfolyamára vonatkozóan úgy látják, a héten kifogyott a szusz a forint-raliból, és miután túlságosan bizonytalan volt az EUR/HUF 290 alatt, ismét visszaemelkedett a 295-ös szint közelébe. A kövekező héten megjelenő kedvezőtlen makrogazdasági adatokat új, pozitív hírek tudnák ellensúlyozni, talán ha végre leülnének a magyar kormánnyal egyezkedni a nemzetközi felek. Ennek hiányában arra számítanak a Raiffeisen elemzői, hogy a forintpiaci korrekció tovább folytatódik.

A Richteren a sikeres gyógyszerkísérlet sem segített

Az idei második csökkenő hetét regisztrálta a vezető magyar részvényindex. A BUX index négyhétnyi, több mint 20 százalékos drágulás után korrigált, de mivel mindez az év legalacsonyabb forgalma mellett történt jelentősége csekélyebb lehet. A hét közepére ugyan sikerült meghódítani a 20 000 forint fölötti tartományokat, de túl erősnek bizonyultak az 50- illetve 200 hetes mozgóátlagok, hogy felette zárjon a papír.

Szintén az év legalacsonyabb forgalma mellett, négy hét után először esett a legnagyobb hazai bankpapír. A részvény lefelé tört ki a közel 10 napja fennálló 4000-4150 forintos sávjából, ami így már gyenge ellenállásként szerepel. Támaszt a 3900 forintnál lévő szint adhat. Hiába jöttek ki jobb eredményszámok és jelentett be újabb sikeres gyógyszerkísérletet a Richter, a papír nem bírt az eladási hullámmal. Ebben nagy része volt az állami nyugdíjpénztárnak, amely 5 százalék alá csökkentette részesedését a cégben. A forgalom továbbra is a négyheti átlag felett található és csak csekély mértékben maradt el az előző hetitől.

Hiába próbált meg az Egis áttörni a 200 napos mozgóátlagán (17 569) nem sikerült elérnie a 18 000 forintos értékeket többek között a várttól elmaradó eredményeinek köszönhetően. Helyette az öt napból négyszer esett. Csütörtökön napi csúcson nyitott és napi minimumon zárt. A Magyar Telekom papírjai szintén az év legalacsonyabb forgalma mellett törték át az 50 hetes mozgóátlagot (537), ami most már ellenállásként szerepel. E felett megint az 550 az elérendő cél.

Az európai GDP is negatív növekedést mutathat

A végeláthatatlan görög-sztori már-már úgy tűnt lezárásra kerül a héten, a megegyezés kívülről úgy tűnik karnyújtásnyira volt már, azonban a legfrissebb hírek szerint kisebb fajta politikai válság tört ki Görögországban. A Lucas Papademos mögött álló pártok egysége megtört a megszorítások súlya alatt az áprilisi választások közeledtével. A csütörtök este tartott eurózóna pénzügyminiszteri találkozón ugyanis úgy határoztak, hogy mindaddig visszatartják a nemzetközi segítséget, ameddig nem kapnak arra vonatkozó bizonyítékot mindegyik erőtől, hogy a választások után nem vonja vissza a most megszavazott megszorításokat. Ehhez tehát a most felállt politikus is kellenek.

Pedig a politikai feszültség ellenére pozitív híreket is találni e téren is. A héten meg nem erősített hírforrásokra hivatkozva terjedni kezdett a hír, mely szerint az EKB is tenne engedményt a mérlegein lévő görög adósság után. Nagy valószínűséggel konkrét veszteségleírás nem kerülhet szóba, de az elképzelhető, hogy a kötvények lejáratig tartásából eredő tetemes hozamot visszacsatornázza a görögöknek. Az elemzők gyors és nagyon durva számításai szerint ez akár 15 milliárd eurót is kitehet, miután mélyen névérték alatt vásárolta fel a papírokat. Draghi a csütörtöki kamatdöntő ülés után (melyen a monetáris politikát érintetlenül hagyták) szűkszavúan csak annyit nyilatkozott, hogy a bank megvizsgálja, mihez van felhatalmazása.

Szerdán jelennek meg az uniós GDP adatok is, melyek minden bizonnyal negatív növekedést fognak mutatni. A szakemberek szerint Portugália és Görögország mellett már más országok is meg fognak felelni a recesszió formai definíciójának, vagyis két egymást követő negyedév hozott zsugorodást, de a teljes eurózóna a várakozásaik szerint csak az idei első negyedévben süllyedt.

Az euró szép erőt mutatott ismét a héten, új éves csúcsra emelkedett a dollárral szemben. De az elemzők véleménye szerint a görög sztori rendezése nélkül erős trend nem alakulhat ki benne.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!