A jövő évi büdzsé lesz az igazi kérdés
Három hónap alatt összejött közel akkora hiány a költségvetésben, mint amit egy egész év alatt tervez a kormányzat. A márciusi számok szerint az idei cél 89,8 százalékára rúg a deficit az első negyedévben. Sajtóértesülések szerint az NGM már ki is adta a többi minisztériumnak az ukázt: még 40 milliárd forintot meg kell spórolni a működésen - emlékeztet a Raiffeisen Bank heti elemzése. Legutóbb bő egy hónapja szorítottak az intézmények költségvetésén mintegy 30 milliárddal. A márciussal zárult újabb nyugdíj-pénztári visszalépési lehetőséggel a kint lévő tagok mintegy 20 százaléka élt, durva becsléssel 50-60 milliárd forint nem tervezett bevétele származhat ebből a költségvetésnek. Összességében tehát már mintegy 120-130 milliárdosra rúg az intézkedések hatása (amelyek még nem szerepelnek a hivatalos számokban). "De még így is csak az optimista forgatókönyv szerint kerül a törvényben meghatározott cél közelébe az év végén a hiány számításaink szerint, miután a kormányzat nagyobb növekedést vár, mint mi" - emelik ki a bank elemzői.
"A fent felsorolt intézkedések pedig egyszeriek, a jövő évi költségvetés továbbra is ugyanolyan nagy kérdés, amire az április 16-én bemutatásra kerülő konvergenciaprogramban válaszolni kell. A jelenlegi információk alapján legalább a GDP 1,2 százalékának megfelelő kiigazítás szükséges a jövő évi cél tartásához" - vélik az elemzők.
Matolcsy György héten megjelent írása az adórendszerről azt sugallja, hogy szerinte a fogyasztási típusú adók szerepének tovább emelése lehetne a megoldás erre a problémára, de nem érdemes ennél messzebb menni a következtetések levonásával. Az viszont valószínűnek tűnik, hogy egy pusztán adó-emelésekből álló csomaggal nem igazán szimpatizálna sem a piac, sem az Európai Bizottság.
A részvények tovább estek
A héten, az év második legalacsonyabb forgalmával zárt a BUX index, amely történelmében először zárva tartott nagypénteken a világ vezető piacaival tartva. Magyarország vezető részvénypiaci indexe már harmadik hete alacsonyabban zár, amire nem volt példa tavaly szeptember óta. A 200 pontra megközelített 18 000-es szintek komoly támaszoknak tűnnek. A piac a tavalyi év utolsó negyedévében folyamatosan alászorult. Azonban a csalódást keltő amerikai munkaerőpiaci adatok következtében hamar eltűnhet ez a 200 pontnyi védelem. Nekünk négynapos szünet adatott, míg a világ vezető tőzsdéi hétfőn már kereskednek, mi csak kedden csatlakozunk és árazzuk be a
történteket.
Szintén három hete csökken a Mol árfolyama is, ami már áttörte a 18 000 forintos jelentős ellenállást. Ezzel együtt a tavaly szeptemberi mélypontokból húzott trendvonal is megtört, ami így akár a 16 000 forintos szinteket is elérhetővé teszi. A következő megállót a 17 217 forinton található szint adhatja, míg 17 500 környékén egy rés várja a betöltést.
Az OTP szintén három hete csúszik lefele egy 10 hete fennálló szűk 300 forintos sávban. Heti szinten vizsgálva a papírt a következő lényegi támasz 3650 forinton található, ami alatt a 3500 forint kerül középpontban, ami a tavalyi év utolsó negyedévének ellenállása volt. A bank közzétette osztalékjavaslatát, amit a részvény névérték 100 százalékában határozott meg. Azonban a végleges összeg még változhat a sajátrészvények száma miatt. A kifizetés június 11-én esedékes.
A Magyar Telekom immár ötödik hete tartózkodik az 565-580 forintos sávban. A héten újra a 573 alá esett az árfolyam. Az 50 forintos részvényenkénti osztalék kifizetési határidejének közeledtével (május 15-e) egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a jelenlegi részvényárfolyam akár már teljes mértékben is tartalmazza az összeget.
A Richter tavaly november vége óta nem esett két egymást követő héten. A részvényár csökkenését a 36 801-es szint akadályozta meg, ami az elmúlt két hónapban, mint támasz, míg azt megelőző négy hónapban, mint ellenállás szerepelt. A forgalom csak ezer darabbal lett több, mint a január első hetei. A 37 000 forint jelentős támasz, míg az első ellenállást a 38 000 forint jelenti.
A hét legérdekesebb részvénye címet mindenféleképpen az Egis nyeri, amely 2007 júniusa óta nem látott heti forgalommal, ami a negyedéves forgalom több mind háromszorosa, óriási mértékű fordulatot hajtott végre. A nyolc hete egyfolytában eső és ez alatt 15 százalékot veszítő részvény a héten belül 10 százalékos teljesítménnyel fordított - olvasható a Raiffeisen elemzésében. Heti mélypontjainál 2009. májusi szinteknél járt a részvény. A meghagyott nagy alsó kanóc kifejezetten fordulós jel, ami az erős forgalommal párosulva azt jelenti, hogy a 15 000 forintos elsődleges támaszok leküzdése után a 16 000 forint az új elérendő cél. Támaszt a 14 000 forintos szint nyújt, ami tavaly szeptemberben már megállított egy csökkenést.
A jövő hét újra ünnepnappal rövidített lesz számunkra és a pénteki amerikai munkaerőpiaci adat sem volt kedvező, így félő, hogy továbbra is a negatív hazai befektető hangulat kerül előtérbe. Ez alól kivételt talán csak az Egis képezhet, amelynek fontos kihívás lesz az elkövetkezendő hét. Vajon tud-e ilyen pesszimista nemzetközi hangulatban is erősödni?
mfor.hu