Jöhet az IMF, de ára lesz
"Szerintünk lesz IMF-megállapodás, mivel ez szükségszerű és elengedhetetlen a gazdaság számára, ugyanis jelenleg a totális bizalmatlanság időszakát éljük Magyarországgal szemben" - emelte ki a cég keddi sajtótájékoztatóján Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője.
A szakember szerint a fenti bizalmatlanság hatalmas károkat okoz a gazdaságnak, a jelenlegi hozamszinteken tartósan nem finanszírozható az adósság, ezért elemi érdeke az országnak, hogy ezeket a hozamokat csökkentse.
Török Zoltán szerint belső erőforrások hiányában hazánk bizalom-importra szorul, ez lehet az újabb IMF-hitelmegállapodás. Ehhez azonban több területen kormányzati hátraarcra lesz szükség, további szerkezeti reformokat kell meghirdetni és a jövő évi költségvetésben jelentős jövedelem-átcsoportosítást kell végrehajtani, mivel a különadók hiányozni fognak a büdzséből.
"Nagy valószínűséggel a lakosságnak kell majd megfizetnie a számlát, mivel az állam működésén rövid idő alatt nem lehet sok pénzt megspórolni" - vélik a bank elemzői. Török szerint a vállalatoktól nem vesz majd el pluszjövedelmet a kormány, így amit nem tud magán megspórolni, azt a lakosságra háríthatja. A szakember szerint adja magát a személyi jövedelemadó területe, ahol jelentős adókiengedés volt. Emellett kisebb adók jöhetnek be, például egyfajta környezetterhelési adó a lakosság energiafogyasztása után. A pénzügyi tranzakciós adóval kapcsolatban a sajtótájékoztatón elhangzott: minden művelet megadóztatása jogilag kérdéses, de kellően alacsony kulcs mellett nem okozna komoly makrogazdasági károkat.
"Ha lezárul a jegybanktörvény vitája és az április végén megjelenő konvergencia program is elnyeri Brüsszel tetszését, akkor megnyílhat az út a megállapodás felé, és akár már a nyáron aláírhatjuk a szerződést" - véli Török.
Az elemző szerint, ha megszületik az egyezség, akkor hosszú lejáratokon legalább 50 bázisponttal csökkenhet a magyar kötvények hozama, de kedvező esetben ez a csökkenés akár 100-150 bázispont is lehet. Emellett az év második felében újra szóba kerülhet a kamat csökkentése az MNB részéről.
Új gazdasági modellre van szükségünk
"Egy új, működő gazdasági modellt kell kialakítanunk, a munkakereslet és a munkakínálat növelése vezethet el az új növekedési modellhez" - véli Török. Szerinte ennek a folyamatnak az elején tartunk. A kormány elérte, hogy a munkakínálat növekedjen, de a kereslet egyelőre nem tart ezzel lépést. Az elemző véleménye szerint jelenleg szinte minden a munkahelyteremtés ellen dolgozik, egyrészt a külső környezet, másrészt pedig az adósság miatti magas kamatterhek.
"Az európai recesszió az idei első negyedévben teljesedik majd ki, szerintünk a jelenlegi a legmélyebb szakasza az európai válságnak. A konjunktúramutatók azt mutatják, hogy ha alacsony szinten is, de stabilizálódik a gazdaság, az év második felében lassú kilábalás kezdődhet" - vázolta fel az európai helyzetet Keszeg Ádám.
A Raiffeisen elemzője szerint Portugáliának szüksége lesz egy második mentőcsomagra, de az nem párosul majd a göröghöz hasonló privát veszteségleírással. A mentőcsomagra azért lesz szükség, mert jelen pillanatban nem állnak fenn annak feltételei, hogy a jövő évtől a portugálok a piacról finanszírozzák magukat.
Spanyolország kapcsán az elemzők azt gondolják, hogy szükség lesz az EKB további kötvényvásárlására, ezzel elkerülhető lesz, hogy a bankokat államosítani kelljen, és az államnak át kelljen vállalnia komoly adósságokat.
Amerikával kapcsolatban az elemzők úgy vélik, hogy egy teljesen új QE3 programot nem fogunk látni, sokkal valószínűbb a jelenlegi Operation Twist program meghosszabbítása júniusban. A tőzsdéken az első negyedéves jó teljesítmény után gyengébb negyedévet várnak a Raiffeisen szakemberei, már egyébként is eljött a korrekció ideje. A magyar piac gyér forgalommal küszködik, amin talán majd az IMF-megállapodás hozhat egy apró pozitív fordulatot - hangzott el.
Beke Károly
mfor.hu