3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Korai figyelmeztető rendszert" léptetett életbe David Miliband brit külügyminiszter azokon a brit nagykövetségeken, amelyek fogadó országaiban felmerülhet a "politikai-társadalmi nyugtalanság" kockázata a gazdasági világválság miatt, írta kedden a The Times.

A vezető konzervatív brit napilap értesülése szerint a brit diplomáciai képviseleteken dolgozó közgazdászokat arra utasították, hogy elemezzék a recesszió okozta szociális feszültségek kockázatát az adott országban, és következtetéseikről tegyenek jelentést Londonnak.

A brit külügyminisztériumot aggasztja az a lehetőség, hogy a gazdasági visszaesés következő epizódja a társadalmi nyugtalanság lehet az ingatag gazdaságokban, amelyekben a befektetési termékeket, a foglalkoztatást, az exportpiacokat és a beszállítói hálózatot egyaránt sújtja a kereslet visszaesése.

Az amerikai Lehman Brothers nagybank tavaly szeptemberi összeomlása nyomán az értékpiacok és a pénzügyi szabályozó hatóságok egyaránt felismerték, hogy a globális bankrendszer milyen mértékben összefonódott, és hogy emiatt egy-egy elbukó pénzintézet másokat is magával ránthat. Most már azonban olyan félelmek is megfogalmazódnak, hogy ha a politikai felfordulás miatt valamely kulcsfontosságú ország omlik össze, azzal a globális szintű ellátó hálózat és az export kerülhet veszélybe, írta a keddi The Times.

A lap szerint a brit külügyminisztérium elsősorban azon gazdaságok miatt aggódik, amelyeknek szuverén adósi osztályzatát a nagy hitelminősítők az elmúlt időszakban a befektetésre ajánlott szint alá, spekulatív sávba sorolták át, mivel több ilyen ország a brit gazdaság elsődleges fontosságú beszállítója.

A cikk Sri Lankát és Pakisztán emeli ki, megemlítve, hogy ezeknek az országoknak a textilipara a nagy-britanniai áruházak zömének ellátója. A Standard & Poor's hitelminősítő Pakisztánra "CCC", Sri Lankára "B" - egyaránt rendkívül magas adóskockázatra figyelmeztető, mélyen befektetési szint alatti - osztályzatot tart érvényben.

Spekulatív adósbesorolású ország azonban akad Nagy-Britannia kelet-európai EU-partnerei között is.

Lettországtól és Romániától az elmúlt hetekben két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings is megvonta a befektetésre ajánlott szuverén adósosztályzatot, egyaránt a már magas hozamú "BB plusz" szintre süllyesztve a hosszú távú lett és román adósi besorolásokat.

Az EU-n belül csak e két országra tart érvényben több hitelminősítő is befektetési szint alatti adósosztályzatokat.

A legrosszabb osztályzatú kelet-európai szuverén adós Ukrajna, amelynek besorolását az S&P februárban "CCC plusz"-ra rontotta.

Magyarország mindhárom nagy hitelminősítőnél - S&P, Fitch, Moody's Investors Service - közepes befektetői fokozaton van, igaz, a három cég három különböző szintet tart érvényben: az S&P "BBB mínusz", a Fitch "BBB", a Moody's - a másik két intézet metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő - "Baa1" osztályzattal listázza a magyar szuverén adóskockázatot.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!