A Moody's Investors Service szerdán Londonban kiadott előrejelzésében azt állítja: várhatóan "horog alakú" növekedési pályát ír le a világgazdaság, vagyis a meredek visszaesést "fokozatos, fájdalmas kilábalás" követi. A válságból kivezető programokat tekintve fontos, hogy az Európai Parlament szerdán megszavazta azt az európai uniós programot, amelynek keretében Brüsszel a tagországokban összesen ötmilliárd euró értékben támogat energia-összeköttetési, távközlési és más beruházásokat a gazdaság élénkítésének érdekében. A terv részeként összesen 3,98 milliárd eurót fordítanak a gáz- és villanyáram-infrastruktúra, új szélparkok, szén-dioxid-megkötő létesítmények fejlesztésére.
A kormányfők által jóváhagyott listán négy, Magyarországot közvetlenül érintő beruházás található. A magyar-román gázvezeték-összeköttetésre vonatkozó programra 30 millió, a magyar-szlovák összeköttetésre 25 millió, a horvát-magyar kapcsolatra 20 millió eurós uniós hozzájárulás szerepel. A Nabucco nemzetközi gázvezeték-beruházás összesen 200 millió eurós finanszírozását azzal a feltétellel helyezték kilátásba, hogy a támogatandó fázisok a jövő év végéig a megvalósítás szakaszába lépnek.
Az Európai Bizottság friss munkaügyi figyelőjéből viszont arra figyelmeztet, hogy a tartós, valamint a fiatalkori munkanélküliség növekedésére is számítani kell az elkövetkező hónapokban az EU-ban. A jelentés külön foglalkozik Magyarország helyzetével. A figyelő szerint a kiadáscsökkentő kormányintézkedések - köztük a szociális és nyugdíjrendszer átalakítása - elvezethetnek az euró bevezetéséhez 2012 és 2014 között. A bizottság megismételte: Magyarországon idén 9,5, jövőre 11,2 százalékra hághat a munkanélküliségi ráta a tavalyi 7,8 százalékról.
Kedvező viszont, hogy az euróövezeti szolgáltatások Reuters kezelte, 2000 cég megkérdezése alapján készült beszerzőmenedzser-mutatója áprilisra 43,8 pontra emelkedett a márciusi 40,9 pontról. A pozitív hírek között szerepel, hogy a legnagyobb piaci tőkeértékű francia bankcsoport, a BNP Paribas szerdán 1,558 milliárd eurós adózott eredményt jelentett az első negyedévről, 21,4 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbi 1,98 milliárdnál, de jócskán túlszárnyalta az elemzők átlagosan 845 milliós előrejelzését. Az eredmény újabb jele annak, hogy az európai bankszektor javarésze már kikerült a veszélyzónából.
A ThyssenKrupp, a legnagyobb német acélipari konszern viszont radikális szerkezetváltása során várhatóan 5 ezer munkahelyet számol fel - közölte egy német fémipari szakszervezeti vezető a Die Zeit című hetilappal. A ThyssenKrupp összesen 200 ezer embert foglalkoztat.
A magyar gazdaság szempontjából is fontos hír, hogy a világ legnagyobb téglagyárcsoportja, az osztrák Wienerberger szerdán 61 millió eurós veszteséget jelentett adó után, a tavalyi első negyedévi, 30,2 milliós adózott eredmény helyett. A bevétele 37 százalékkal 360,3 millió euróra csökkent az egy évvel korábbi 574 millióhoz képest. Közép-Kelet-Európában 54 százalékkal 93,2 millió euróra fogyatkozott a bevétel az egy évvel korábbihoz képest, a bevétel legjobban Magyarországon, Romániában és Oroszországban esett vissza.
A nemzetközi gazdasági válság miatt eddig 3 ezer szlovákiai munkavállaló veszítette el magyarországi állását, döntő többségük szlovákiai magyar - írta az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerdán.
Hazai, pozitív hír, hogy Oszkó Péter pénzügyminiszter szerint nincs szükség újabb megszorító lépésekre, az idei makrogazdasági pályában nem lesz lényeges eltérés a prognózistól, amely nem különbözik jelentősen az Európai Unió által készített előrejelzéstől sem - mondta a pénzügyminiszter az MTI-nek annak kapcsán, hogy a héten kezdődnek, és várhatóan május 18-ig tartanak az Európai Bizottsággal a tárgyalások a kormány válságkezelő programjáról. Magyarországon 6,3 százalékos lehet 2009-ben a gazdasági visszaesés, az államháztartási deficit pedig a bizottság szerint 3,4 százalék lehet. A Bajnai-kormány ugyanakkor 5,5-6 százalékos GDP-esést valószínűsített, és 3 százalék alatti hiánnyal számolt.
A Reuters szerint az IMF valószínűleg kielégítőnek tartja majd a Bajnai-kormány kiadáscsökkentő csomagját az IMF és az Európai Unió küldöttségének soron következő budapesti tárgyalásán. Értesülések szerint az IMF és az EU küldöttsége az eredeti terveknek megfelelően szerdán érkezik Magyarországra.
A Kopint-Tárki kutatóintézet konjunktúratesztje szerint az első negyedévvel összevetve akár javulhat is a feldolgozóipar teljesítménye 2009 második és harmadik negyedévében, a tényleges tendencia és tempó azonban elsősorban attól függ, hogy Magyarország nyugat-európai piacain mikor indul meg a kilábalás a válságból.
Oláh László, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke szerint a válság hatására felértékelődhet a kockázati és magántőke szerepe a hazai kis- és középvállalkozások finanszírozásában. Az elnök az MTI-nek elmondta: a 2008-ban magyarországi cégekbe befektetett 515 millió euró, 24 millió euróval haladja meg az előző évit, és alig marad el a 2006-ban mért 535 millió eurós rekordtól.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 69,96 pontos, 0,51 százalékos emelkedéssel, 13.809,31 ponton zárt. A Mol árfolyama 0,40 százalékkal 11.195 forintra erősödött, az OTP részvények ára 1,86 százalékkal 3.012 forintra csökkent. Szerda délután négy órakor 284,39 forint volt az euró jegyzése a bankközi kereskedelemben. A dollárt 213,91 forinton jegyezték délután négy órakor a bankközi kereskedelemben, szemben a kedd délutáni 212,10 forinttal.
MTI/Menedzsment Fórum