Szeptember végén a teljes költségvetési adósságnak immár 7,1 százalékát tette ki a kifejezetten a lakosságnak szánt állampapírok aránya, amire még soha nem volt példa. Jól látható a lenti ábránkon, hogy július eleje óta, amióta a kormány bejelentette, hogy egészségügyi hozzájárulást is kell fizetni a bankbetétek jövedelme után, a lakossági állampapír-állomány aránya egy teljes százalékpontot ugrott.
Ha ehhez hozzávesszük a szeptember végén 547,7 milliárdra rugó Prémium Euró Magyar Államkötvényben (PEMÁK) meglévő 15,1 százaléknyi háztartási állományt, akkor háztartások a magyar állam adósságának közel 7,5 százalékát birtokolták. A lakossági állomány felfutása kifejezetten kedvező az adósság finanszírozása szempontjából, igaz annak rövid lejáratán lenne mit javítani. Ezt ismerte fel egyébként az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) is, ezért jön ki a 19 éves babakötvénnyel december elejétől.
De visszatérve a központi költségvetés adósságának szeptemberi alakulására, a lakossági állampapírok előtörése mellett más kedvező változást is feljegyezhetünk. Elsősorban örömteli, hogy az idén augusztusban először csökkenő adósságszint szeptemberben is mérséklődni tudott. Persze jóval kisebb mértékben, mint amit az IMF-előtörlesztés miatt augusztusban láttunk. (lásd: Hova tűnt az IMF-előtörlesztés fele?) Az ÁKK adatai szerint a központi költségvetés bruttó adóssága ugyanis 22 085,4 milliárd forintot tett ki szeptemberben, amely 45,4 milliárddal alacsonyabb az előző hónapnál.
Év elejéhez képest ugyanakkor még mindig 1 365 milliárdnyi, vagyis hozzávetőlegesen 6,6 százalékos a bővülés. Igaz, azóta közel 700 milliárdnyi adósságot vállalt át a központi kormányzat az önkormányzatoktól.
További 200 milliárddal növelte körülbelül az adósságot a december véginél 2,5 százalékkal gyengébb forint. A többi 465 milliárd forint pedig a költségvetés hiányát finanszírozta.
Az adósság év eleji szerkezetéhez képest szintén kedvező elmozdulás, hogy az év eleji 40,2 százalékos devizaarány 39 százalék alá csúszott. Persze az új devizakötvény-kibocsátás ismét emelni fogja ezt a szintet.
Augusztushoz képest egyébként a forint alapú hitelek, illetve kötvények összesített állománya 23, a deviza alapú adósság pedig 20 milliárddal csökkent. Igaz, ez utóbbi csak a forint 0,7 százalékos erősödésének köszönhető, hiszen az euróban számolt adósság 28,7 milliárdról 28,8-ra nőtt.
mfor.hu