2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan reálértékek alapján rég nem látott teljesítményt produkált a magyar gazdaság a negyedik negyedévben, az árak emelkedése azonban elmaradt a várttól. Így az alacsonyabb GDP-re kell az adósságot vetíteni, ami rontja a mutatókat.

Ugyan a reál GDP az előzetes közlésnek megfelelően szépen alakult a negyedik negyedévben, és éves összevetésben rég nem látott teljesítményt produkált a magyar gazdaság, a nominális GDP mégis elmaradt a vártól. Az idei költségvetésben ugyanis a kormány 29 203 milliárd forintos nominális értékkel számolt 2013-ra, a KSH mai részletes adatai viszont csak 29 114 milliárdot mutatnak.

A két mutató, vagyis az impozáns reál GDP-növekedés és a várt alatti nominális érték között az eltérést a vártnál alacsonyabb árnövekedés adja. Azt ugyan már régóta tudjuk, hogy a fogyasztói árak 2013-ban jóval a várt alatt alakultak, hiszen 1,7 százalék lett a KSH szerint. A GDP számításakor viszont nem ezt az árindexet, hanem az úgynevezett deflátort használják. Ez mutatja meg, hogy azoknak a termékeknek és szolgáltatásoknak, amelyek a bruttó hozzáadott értékben szerepelnek (tehát nem csak a lakosság fogyasztja őket), hogyan változott az ára. Ha a deflátor jobban nő, akkor értelemszerűen magasabb lesz a GDP nominális értéke.

2013-ban azonban a várt 3 százalék feletti deflátor csak 2,66 százalék lett, így a nominális GDP szintje 29 114 milliárdra rúgott év végén. Ez pedig azt jelenti, hogy a korábban közölt előzetes adósságmutatók is valamivel magasabbak lesznek. Az MNB az előzetes pénzügyi számlák alapján 78,96 százalékos "maastrichti" rátát közölt februárban miután az év végi 23 067,8 milliárdos bruttó konszolidált adósságot 29 213 milliárdos GDP-re vetítette. A ma megismert KSH-számok tükrében azonban a december végi maastrichti ráta ennél magasabb lesz, mégpedig 79,23 százalék.

Hasonlóan kell majd újraszámolni az Államadósság Kezelő Központnak (ÁKK) is a központi költségvetés nem konszolidált adósságára vonatkozó mutatóját. Az ÁKK ugyanis a 21 998,6 milliárdos kötelezettségi állományt szintén 29 214 milliárddal osztotta el az előzetes adataiban, így kapva 75,3 százalékos év végi értéket. A ma közölt adatok ismeretében a ráta végül 75,56 százalék lehet.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!