5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első negyedévben még nem látszott, de 2009 egészét tekintve arra számítunk, hogy romlani fog a magyarországi bankok jövedelmezősége - hangzott el a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) hétfői sajtótájékoztatóján. A felügyelet szerint a legnagyobb kockázat, hogy a hitelminőség további romlása miatt jelentős veszteségei lesznek a pénzintézeteknek.

Idén "csak" ekkora lesz a profit (Mfor-montázs)

A tavalyinál markánsabban csökken majd idén a magyarországi bankok jövedelmezősége, bár ez az év első három hónapjában még nem látszott - hangzott el a PSZÁF hétfői sajtótájékoztatóján. Ezen a szervezet bemutatta legújabb tanulmányát, melyben a magyar pénzügyi rendszer kockázatait vizsgálta. Eszerint a hazai bankok tőkemegfelelési mutatója összességében jó, de elképzelhető, hogy bizonyos intézményeknél tőkeemelésre lesz szükség - vélik a szakemberek.

Romló hitelek, nehezedő forrásbevonás

"Az elmúlt fél évben sokat romlott a globális helyzet, a válság átterjedt a magyar gazdaságra, fennáll annak a veszélye, hogy a sok negatív tényező egymást erősíti majd" - vázolta fel a helyzetet Varga Csaba, a PSZÁF főigazgatója. Szerinte - részben az állami beavatkozásnak köszönhetően - tavaly ősz óta a magyar pénzügyi rendszer stabilizálódott, azonban arra nem lehet számítani, hogy a közeljövőben visszatér majd a válság előtti forrásbőség.

"A legjelentősebb kockázat a hitelminőség további romlása lehet, véleményünk szerint jelentős veszteségeik lesznek majd a bankoknak emiatt" - tette hozzá a felügyelet vezetője. Emellett jelentősek a likviditási, valamint a tőkepiac volatilitásából adódó kockázatok is.

A magyarországi bankok problémás eszközeinek aránya tavaly év végén 2,7 százalék volt, az első adatok alapján ez idén március végére 3,3 százalékra emelkedett - tette hozzá Rácz István, a PSZÁF vezető közgazdásza. A lakosság esetében ennél is rosszabb a helyzet: a március végén tapasztalt 4,2 százalékos arány körülbelül egy százalékkal magasabb, mint 2008 végén. "Év végén összesen 669 ezer esetben volt aktív késedelmük az ügyfeleknek a hitelek esetében, de ez inkább a kisebb összegű kölcsönöket, kevésbé a lakáshiteleket érinti" - tette hozzá a szakember.

A romló hitelminőség mellett a magyar bankokat jelentősen sújtja a drága forráslehetőség, valamint a gazdaság visszaesése. "Az utóbbi hónapokban mérséklődött a bankok betétgyűjtési rohama, ami még a tavalyi év végén kezdődött" - ismertette Rácz István.

"Véleményünk szerint az év egészében romolhat a bankok jövedelmezősége, de ez az első negyedévben még nem látszott. Az év hátralevő részében ennél rosszabbra kell számítani" - mondta a PSZÁF közgazdásza. Tavaly 12 százalék körül volt a teljes bankszektor jövedelmezősége. Idén a Felügyelet arra számít, hogy ez erősen egyszámjegyű lesz, a nullához közelíthet, sőt, egyes pénzintézeteknél akár negatív is lehet.

Nálunk is jönnek a stressztesztek?

"A PSZÁF az idei évre felállította a felügyeleti proioritásokat, azaz azokat a szempontokat, melyeket a legfontosabbnak tart a pénzügyi szektor vizsgálatakor. Ezek pedig: hitelminőség, likviditás, vállalatirányítás és a tisztességes üzleti magatartás" - mondta Varga Csaba.

Ezek alapján a felügyelet vizsgálatot rendelt el a tíz legnagyobb magyarországi banknál, amelyeknél a szokottnál is alaposabban körülnéznek majd. "Figyelembe vesszük majd a romló eszközportfóliókat is, ezért egyes cégeknél várhatóan további tőkebevonásra lesz szükség" - vélekedik a PSZÁF főigazgatója.

"A magyarországi bankok tőkemegfelelési mutatója tavaly év végén másfélszerese volt a törvényileg előírt nyolc százaléknak, azonban nem biztos, hogy ez a jelenlegi kockázatok mellett elég lesz" - jósolta a PSZÁF főigazgatója. Éppen ezért a pénzintézetek vizsgálatakor előfordulhat, hogy egyes intézmények esetében a mutató emelésére lesz majd szükség, de egységesen nem tervezik feljebb vinni az előírt tőkemegfelelést.

A tisztességes üzleti magatartást azért vizsgálja kiemelten a PSZÁF, mert a szakemberek tapasztalata szerint a romló üzleti feltételekre hajlamosak a bankok tisztességtelen eszközökkel reagálni.

Mindezek mellett a PSZÁF egy körlevelet küldött a bankoknak, melyben a devizahitelesek terheinek enyhítésére tesznek javaslatokat. A felügyelet a parlament elé is benyújtotta javaslatát az úgynevezett "tulajdonos-bérlő-tulajdonos" rendszerről, melynek lényege, hogy ha valaki nem tudja fizetni lakáshitelét, akkor a bank ne árverezze el rögtön az ingatlant, hanem egy előre megállapított bérleti díj ellenében adja ki az ügyfélnek. A PSZÁF szerint ezzel át lehetne hidalni azt az átmeneti nehéz időszakot, amíg fizetési nehézségei vannak az ügyfeleknek.

Fény az alagút végén?


Az elmúlt egy-másfél hónapban a világ tőkepiacain javulás volt megfigyelhető, ami a magyar helyzetre is hatással volt: jelentősen erősödött a forint az euróval szemben, csökkent hazánk devizakockázati felára (CDS). "A tavaly ősszel kezdődött sokk mostanra beépült a reálgazdaságba - úgyis mondhatnánk, hogy már a gödör szélén tartunk kifelé" - vélekedik Varga Csaba.

Ugyanakkor Rácz István hozzátette: még mindig nem lehet tudni, mennyire lesz tartós a javulás; elképzelhető, hogy ez csak a piac volatilitásának tudható be. Szerinte komoly problémát jelenthet, hogy a makrokörnyezet és a pénzügyi rendszer problémái egymást erősítik.

A felügyelet vezető közgazdásza előadásában kifejtette azt is, hogy 2009-ben tovább mélyült a recesszió hazánkban, nagyarányú jövedelmi és munkaerőpiaci sokk bontakozott ki. Az év első hónapjaiban éves szinten 25 százalékkal emelkedett a csődök gyakorisága, a tőkepiaci feltételekben is csak március óta van némi javulás.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!