4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába a kiváló növekedési szám, a belföldi szereplők ebből semmit sem éreznek. Sőt, tovább csökkent a felhasználásuk.

A körülményekhez képest igen erős negyedévet produkált a magyar gazdaság az év első három hónapjában. A KSH pár hete közölte előzetes adatait, ami minden várakozást felülmúlt. Számos elemző és főleg laikus csodálkozott rá az európai viszonylatban is kimagasló negyedéves összevetésben 0,7 százalékos bővülést mutató magyar eredményre.

A statisztikai hivatal ma reggel megerősítette a korábban közölt számokat, és részletes adatsorokat is mellékelt hozzájuk. Ezekből pedig feketén-fehéren kiderül, hogy a gazdaság által megtermelt többletteljesítmény teljesen egészében külföldre, illetve a készletekbe "vándorolt". Sőt, nem csak a többlet, hanem még annál is több, hiszen a belföldiek GDP-felhasználása még tovább csökkent.

Készletre és külföldre termeltünk

A háztartások fogyasztása a kiigazított adatok szerint (szezonálisan és naptárhatással, vagyis karácsonyt, vagy a rövidebb februári hónapot kiszűrve) 0,1 százalékkal tovább zsugorodott. De ha figyelembe vesszük a kormányzat által a lakosságnak nyújtott természetbeni juttatásokat (például gyógyszertámogatások, közlekedési ártámogatások, stb.) akkor a visszaesés 0,4 százalékos egy negyedév alatt. És ugyanilyen mértékben csökkent a közösségi fogyasztás is (pl. rendfenntartás, igazságszolgáltatás, stb.), ami végülis azt eredményezte a nonprofit szektor visszaeső támogatásával párhuzamosan, hogy a teljes hazai fogyasztás egy negyedév alatt 0,6 százalékkal esett vissza.

Ezzel pedig szöges ellentétben áll a teljes GDP 0,7 százalékos bővülése. A készletek ugyanis a tavalyi beszakadás után jelentős mértékben nőttek. Olyannyira, hogy nem csak a fogyasztás visszaesését, de a beruházások 1,4 százalékos zsugorodását is teljesen kompenzálni tudták, sőt a készletnövekedésnek köszönhetően a teljes hazai szektorra egy 0,2 százalékpontos növekedést tudott kimutatni a KSH. Ehhez jött még hozzá a külföld, vagyis a nettó export bővülése, ami végülis kiadta a 0,7 százalékos növekedést.

Mezőgazdaság nélkül a recesszióban dagonyáznánk

Ha a GDP felhasználása után megnézzük, hogy a 0,7 százalékos negyedéves GDP-növekedést milyen nemzetgazdasági ágak produkálták, akkor szintén nagyon egyoldalú képet kapnánk. Ha ugyanis nem lenne mezőgazdaság, akkor továbbra is recesszióban dagonyáznánk, hiszen az agrárium egy negyedév alatt 27,6 százalékkal nőtt. Ezen a területen, különösen negyedéves összevetésben nem ritka a kiugró érték, de ilyen mértékű elmozdulásra 2008 eleje óta nem volt példa. Ezt pedig igen komoly segítséget jelenetett a pozitív adat elérésében.

Az ipar ugyanis 2,5, ebből a feldolgozóipar 1,4 százalékkal esett tovább (nem tudott tehát korrigálni a tavalyi utolsó negyedéves beszakadást követően). A szolgáltatások háromhavi visszaesése összesen 0,1 százalékos volt. Ezen belül a legnagyobb mértékben a "Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység" esett vissza 2,4 százalékkal, de az "Információ, kommunikáció" területen tevékenykedő cégek sem lehetnek boldogak a 0,3 százalékos zsugorodással.

Ahhoz, hogy a 0,7 százalékos növekedést a magyar gazdaság végülis teljesíteni tudta, a mezőgazdaság mellett az építőipar 1,5 százalékos bővülésére is szükség volt.

Összességében tehát elmondhatjuk, bár igen pozitív az első negyedéves GDP 0,7 százalékos növekedése, az azt meghatározó tényezők nagyon egyoldalúak. A mezőgazdaság nélkül ugyanis tovább zsugorodott volna a gazdaság, a beruházások szintje pedig még a korábbinál is tragikusabb. Ráadásul a várakozásokkal ellentétben az ipar sem tudott még fordulatot venni és a belső fogyasztás továbbra is hanyatlik.

Ennek ellenére a következő időszakban, legkésőbb a második félévre, egy szélesebb bázisra épülő teljesítménynövekedésre számíthatunk. Az ipar remélhetőleg a termelésbe álló autóipari beruházásoknak köszönhetően (például Audi-gyár idén június) pozitív irányba mozdulhat el, de a kiskereskedelem áprilisi megindulása is bizakodásra adhat okot. Ráadásul az éves átlagos növekedést 0,5 százalékponttal az a KSH-felülvizsgálat is segíti, amelyről legutóbb írtunk. (Magyar GDP: a matek csodája 0,5 százalék pluszt jelent)

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!