A Brent spot kőolaj ára a héten 30-33 dollár között változott, heti átlagban 2 dollárral, 6,8 százalékkal emelkedett az ár. Az árak a hét folyamán erőteljesen ingadoztak, csütörtökön érték el a heti maximumot, s pénteken az előző hét pénteki szintre csökkentek - véli a GKI Energiakutató Kft. Az olajpiaci ingadozást két tényező alakította. Az árakat felfelé tolta az OPEC négy országának, valamint Oroszországnak a megegyezése, hogy az idei év januári kitermelési szinten rögzítik olajtermelésüket, amennyiben a többi OPEC ország is csatlakozik a szinttartáshoz. Az egyezség elérése eléggé kétséges, mivel Irán bizonyosan nem érdekelt a kitermelési szint rögzítésében, de Irak és Líbia is vissza akar térni a korábbi kitermelési szintjére. Az árcsökkenést pedig a hatalmas készletek indokolták, az Egyesült Államokban a tárolt kőolaj mennyisége 80 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet, Európában sokkal inkább a késztermék tárolása okoz gondot.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga közel 2 dollárral csökkent az előző heti átlaghoz viszonyítva, a határidős ár a hét folyamán végig a spot ár fölött változott. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten kicsit nőtt, mivel a WTI határidős ára lassabban nőtt, mint a határidős Brent ára. A különbség a hét végére megközelítette a 4 dollárt. Az európai üzemanyagpiacokon a benzin iránti kereslet mérséklődött, az árzsiai piacok továbbra is a benzin finomításához szükséges anyagokat és vegyipari alapanyagokat igénylik. Az amerikai kereslet megszünt a magas készletszintek miatt, a nyugat-afrikai piacon pénzügyi gondok miatt nem lehet értékesíteni, számos tankhajó várakozik Lagos partjainál.
Ebbe belebukott az Apple?
A forint árfolyama a február 15 - február 19-i héten 278,3 Ft/dollár körül ingadozott, közel két és fél forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam az euróhoz viszonyítva, heti átlagban kis erősödést mutatott, a dollár árfolyama némileg erősödött az euróhoz, s így a forinthoz viszonyítva is. A forintárfolyam gyengülése felerősítette a benzin- és a gázolajár emelkedését forintban számolva.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 1,3 százalékos, az ARA piacon 2,6 százalékos, az NWE piacon 1 százalékos áremelkedés jeletkezett. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 7,7 százalékos áremelkedést jeleztek, az észak-európai piacokon 7,2-7,3 százalékos emelkedést mutatnak az árak forintban mérve.
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán piacon 0-1, a másik két piacon is 1-2 forint közötti áremelkedést jelenthetnek.
A gázolaj forintban mért ára esetében a mediterrán piacon 4-6 forintos a másik két piac árait alapul véve 5-6 forintos emelés lehetséges. A piaci árváltozások alapján a benzinnél nem várható változtatás, a gázolajnál 4-6 forintos emelés lehetséges.
A benzin ára 301 forint/liter körüli szinten, a gázolaj ára várhatóan 300-301 Ft/liter körüli szinten változhat.
mfor.hu