A világgazdaság az idei év második felében fogja elérni mélypontját - idézi a Bloomberg Roubini hétfő reggeli kommentárját, mely a Financial Timesban jelent meg. A sokak által csak Doktor Balsorsként emlegetett közgazdász szerint az amerikai és a néhány európai gazdaságban idén nem ér véget a recesszió, ugyanakkor például Kínában, Franciaországban, Németországban vagy Japánban megkezdődhet a fellendülés.
Korai lenne még lazítani
A válság kitörése óta a világ kormányai mintegy 2000 milliárd dollárt költöttek el gazdaságélénkítésre. Roubini most attól tart, hogy a döntéshozók túl korán vonják ki ezt a pénzt a gazdaságból. "Vannak veszélyek azzal kapcsolatban, hogy a jelenlegi nagyon laza monetáris és fiskális politikáról hogyan tudnak keményebbre váltani" - vélekedik Roubini.
A professzor szerint a kormányok aláaknázhatják a megkezdődött fellendülést, ha adóemelésbe és kiadáslefaragásba kezdenek a magas költségvetési hiányok miatt. Ez újra "stagdeflációs" állapotba taszíthatja a világ vezető gazdaságait, azaz ismét jöhet egy recessziós és deflációs időszak.
Egyelőre kevés az arra utaló jel, hogy a gazdasági döntéshozók elkövetnék a Roubini által előrevetített rossz lépéseket. Egyelőre Ben Bernanke, a Fed elnöke és más vezetők is úgy nyilatkoztak, hogy a jelenlegi fellendülés még törékeny, ez pedig arra utalhat, hogy egyelőre nem akarják kivonni a felesleges pénzt a gazdaságból. Bernanke azt is kijelentette, hogy a lehető legtovább alacsony szinten kívánják tartani az alapkamatot.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) első embere szintén kijelentette, hogy egyelőre nem kívánják csökkenteni a gazdaságösztönzést, illetve emelni a jelenleg 1 százalékon álló kamatot. "Úgy látjuk, hogy talán a gazdaság kijött a szabadesés időszakából, azonban ez nem jelenti azt, hogy az előttünk álló út nem lesz rögös" - vélekedett Trichet a Fed éves konferenciáján.
Elhúzódó fellendülésre számítsunk
Roubini jelenleg U-alakú recesszióra számít, szerinte a növekedés néhány évig még biztosan vérszegény lesz és elmarad a potenciálistól. Mindez azt jelenti, hogy ha a kormányok és a jegybankok megfogadják a közgazdász tanácsait, akkor sem számíthatunk meredek fellendülésre. A közelmúltban hasonló véleményen volt Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász, aki szerint a mostani recesszió után legalább két évig fog tartani a fellendülés.
Doktor Balsors szerint azért nem lehet V-alakú felfutásra számítani, mert a munkanélküliség még mindig emelkedik, a pénzügyi rendszerben pedig maradtak még problémák. "A világ pénzügyi piacain továbbra is nagy feszültségekre kell számítani. A gazdaság fellendülése először várhatóan lassú lesz, a munkanélküliség is csak fokozatosan csökken majd a magas szintekről" - vélekedik a szakember.
Roubini szerint további veszélyforrást jelenthet, hogy az energia- és nyersanyagárak gyorsabban nőnek, mint amit a fundamentumok indokolnának, ez pedig tovább erősíti a W-alakú recesszió esélyét. Szerinte félő, hogy a nyersanyagárak ismét spekulatív okokból emelkednek.
A közgazdász a most kialakulóban lévő helyzetet a tavaly nyárihoz hasonlítja, amikor a spekulatív vételek miatt 145 dollárig ugrott az olaj hordónkénti ára. Szerinte a világgazdaság nem tud ellenállni annak, hogy ahhoz hasonlóan ismét 100 dollár fölé nyomják az árfolyamot spekulációs célból.
Beke Károly